| Anonimu173 a întrebat:

Cat de bune sunt aparatele de fitness, cât de bine se compara cu trasul la gantere? Poti face același biceps puternic la aparat ca și cum ai face la gantere?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Cel mai indicat este sa faci exercitii la sala de forta, atat cu 'aparate' cat si gantere, haltera etc
si unele si altele sunt bune si ele trebuie sa vina complementar una alteia, nu sa o inlocuiasca! deci cu alte cuvinte se lucreaza atat la aparate cat si cu gantere in cadrul unui antrenament!

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

E cel puțin la fel de bun

| Lupică27 a răspuns:

Aparatele izoleaza, exercitiile compuse cum ar fi indreptarile, flotarile, tractiunile, genoflexiunile, etc. implica o serie de muschi si implicit o nevoie mai mare de forta pentru a le lucra si evident, rezultatele vor fi mult mai mari.

| SkandallKamataru a răspuns:

Muschiul nu stie ca tu faci la aparat, la gantera, ca faci tractiuni la bara sau faci biceps cu bidonu cu apa, el tot ce stie e raza de miscare si tensiune.
Alege exercitiile care iti ofera cea mai buna raza de miscare si ofera cea mai buna tensiune, asadar le poti utiliza pe ambele, important e sa-ti izolezi bine muschiul si sa faci repetarile controlat.