| socipath63092 a întrebat:

Ce mi se intampla daca ma antrenez excesiv de mult? Imi petrec aproape tot timpul practicand 3 sporturi si sala si nu simt oboseal, simt o sete de sportm nu am stare deloc, sunt plin de energie si muschii mei evolueaza usor, dar ma intreb daca imi face bine.

17 răspunsuri:
| StrongHeart a răspuns:

Poti sa dai in cealalta parte, dependenta de sport.
Orice lucru in exces face rau, chiar si sportul.Plus ca organismul are nevoie sa se recupereze din cand in cand.

| cristiww a răspuns:

Te cred, esti tanar. Mai vorbim peste vreo 15ani.

| FreddieM a răspuns:

Echilibreaza raportul efort+alimentatie corecta+recuperare si fa sport cat vrei. As vrea si eu asa o energie, felicitari.

| Simpatic a răspuns:

Pai la un moment dat ai sa clachezi cu siguranta, te poti accidenta etc
Nu ne-ai zis ce fel de sporturi faci in sala, adica care sunt cele 3 sporturi? Oricare ar fi ele trebuie ordonate pe zile
De exemplu daca fac si culturism si kickbox incerc sa le pun in asa masura incat sa cu coincida nici ca zile de antrenament macar.
Ma tem ca la 3 sporturi este putin mai dificil, dar...

| aXy99 a răspuns:

Supraantrenamentul este destul de periculos, ii vei resimti efectele in timp. Ce sporturi practici si cat timp iti ocupa? Poti fii mai precis?

Daca mananci si te odihnesti suficient, n-ar trebui sa ai probleme.

| socipath63092 explică (pentru aXy99):

Pai
box 3 ore, înot 1 ora, karate 1 ora, 4 ore sala

| Anna0111 a răspuns:

Cred ca mănânci prea mulți carbohidrați laughing normal ca nu este bine sa faci atat efort, corpul când se mai recuperează?

| Kevinn2000 a răspuns (pentru socipath63092):

Faci 9 ore pe zi sport? Câți ani ai și de câte ori pe săptămână faci aceste sporturi? De curiozitate întreb.
Măcar de le-ai face de 5 ori pe săptămână și 2 zile să nu faci sport deloc, altfel, corpul nu ar mai avea timp să se recupereze.
Și wtf, acum văd, 4 ore stai tu la sală? Mi se pare extrem de mult, eu zic că o oră, o oră jumate, este suficient mai ales că practici 4 sporturi.
Crede-mă că alimentația este cea mai importantă, apoi urmează odihna ( 7-8 ore pe zi ), iar apoi antrenamentul, care contează și e, dar cel mai puțin.

| aXy99 a răspuns (pentru socipath63092):

Sper ca nu zilnic laughing
E prea mult. Renunta la karate si la 2 ore jumate de sala.
Daca stai 4 ore la sala inseamna ca maxim o ora te antrenezi, una te odihensti si doua stai pe telefon.

| socipath63092 explică (pentru aXy99):

Nah,sunt destul de nebun ma antrenez fără oprire la aceeasi intensitate ca la inceputul antrenamentului IN FIECARE ZI.

| socipath63092 explică (pentru Kevinn2000):

Ma alimentez cu 15 mii de calorii pe zi si dorm destul de mult. oricum nu ma pot opri am prea multa energie

| aXy99 a răspuns (pentru socipath63092):

Cand ai timp sa mananci 15000 kcal daca te antrenezi 9 ore? Probabil mai faci si o ora (sau mai mult) pe drum. Sa nu mai zic ca trebuie sa astepti si sa se digere toate aceste alimente, iar asta dureaza. Ceva e putred la mijloc.

| socipath63092 explică (pentru aXy99):

Nu chiar.vezi tu nu cantitatea conteaza ci caloriile

| aXy99 a răspuns (pentru socipath63092):

In cazul asta conteaza cantitatea si nu calitatea. La cat efort faci, ai putea bine mersi sa mananci 80% numai zahar ca il consumi aproape instantaneu.

| aXy99 a răspuns (pentru socipath63092):

Zici ca are importanta calitatea, nu cantitatea? Daca da, atunci de ce consumi 15k si nu 5k de calitate? Nu-mi spune ca mananci 15k kcal din alimente sanatoase ca nu te cred laughing
Oricum nu credeam nici ca ingerezi 15k kcal sau ca te antrenezi 9 ore pe zi. E imposibil.

| socipath63092 explică (pentru aXy99):

Eh crezi ce vrei

| aXy99 a răspuns (pentru socipath63092):

Ia spune-mi cum se desfasoara o zi din viata ta. Cand te trezesti, cand mananci, ce mananci, cand mergi la antrenament, cand te intorci, cand mananci iar, ce faci la antrenament atatea ore (la sala in special in alea 4 ore), cand te culci, cand ai timp sa stai pe TPU. Asta ca sa te credem.