| anonim_4396 a întrebat:

Cei care practică box, mma, judo sau alte sporturi de contact am şi eu o întrebare la voi. Este chiar necesar de a învăţa tipurile de mişcări corecte şi să le foloseşti " ca la carte "?

Mă refer la faptul că majoritatea critică felul în care loveşti, garda cum o ţii şi altele. Fiecare am văzut că are propiu lui " stil " de a lupta.
Ceea ce vreau să zic este că ce rost are dacă dintr'o lovitură l'ai pus jos fără să îţi roteşti corpul sau să roteşti pumnul... fiecare are propriu stil, ce rost au toate astea dacă tu câştigi lupta? am văzut cazuri în care critică la final că nu a executat lovitura corectă... şi chiar nu văd rostul.

2 răspunsuri:
| ALuuuuuuuuuu a răspuns:

Salut.
Nu trebuie sa stii totul ca la cartewinking
Si tu nu intelegi un lucru. Poti sa il pui jos dintr-o lovitura daca te crezi "Bruce Lee", dar nu este corect. Poate ca arbitru se gandeste ca ai ceva pe mana, nu stiu. Dar nu e corect.

| SiLaS a răspuns:

Eu am facut judo in copilarie si pot spune ca tehnica si modul de executie este cel mai important, daca nu executi corecti risti sa te accidentezi sau sa pierzi in fata inamicului.