| DavidTheTrueMMAFighter a întrebat:

Ma uit la MMA (UFC) de 8 ani si as vrea sa ma bag la MMA! Avem antrenor foarte bun, face antrenamente doar de MMA.

Stiu ca la MMA invatam mai multe stiluri de lupta! La antrenamentul de MMA, cica, prietenii mei, au spus ca, fac toate tipurile de lupta deodata (cum sa iti pui la pamant adversarul, cum sa dai un pumn/picior in forta, cum sa aperi un pumn/picior, lupta la sol, adica elemente ce fac parte din anumite sporturi de contact).

Intrebarea mea este, trebuie neaparat sa ma bag si la alt sport de contact? Am vorbit cu luptatori din RXF si au spus ca nu, depinde ce vreau eu si daca vreau sa fiu bun intr-un anumit stil de lupta.voi ce ziceti? Plus ca, MMA-ul e intr-o sala, Box-ul in alta la 10 Km, Kick-Box-ul in alta.iar in sala de MMA mai e si judo...parca si BJJ (nu prea le suport), plus ca, avem antrenamente la aceleasi ore cu cei de la BJJ si Judo.ce sa fac? Sa ma bag la MMA, nu? Nu spuneti,, baga-te mai intai la__ pentru ca nu vreau...mai intai la MMA, dupa vad ce stil imi place si il pastrez..nu neaparat sa ma bag"

FUNDA

Răspuns Câştigător
| WWEDragosUFC a răspuns:

Deci, fac MMA in Bucuresti si stiu care-i faza...nu te lua dupa astia care doar se uita la TV si isi dau cu presupusul.So, baga-te la MMA si sa ramai la antrenamentele de MMA, pana cand faci 18 ani sau mai mult si vrei sa semnezi cu RXF sau alte promotii ..Am vorbit cu un baiat, cu Ionut Atodiresei si o sa vorbesc despre asta pentru tine, cu Sandu Lungu, Duminica la 1, ca e live pe YT.Deci, baga-te la MMA..NU trebuie sa te bagi la alte sporturi de contact, daca tu nu iti doresti, nu e neaparat..vei capata destula experienta dupa! Deci, ma bucur ca intreaba cineva asta!

Sa stii ca, cei ce au invatat un anumit stil, sunt sigur ca sunt foarte rari sa fi facut si MMA pe langa sportul de contact! De obicei, daca fac un sport de contact, nu fac MMA, ajung buni in sportul de contact facut (Kick-Box, Box, Karate, etc)... uite aici exemple care au facut performante in alta parte si au ajuns in MMA (Ionut Atodiresei, Sandu Lungu, cica Morosanu vrea sa se bage, Brock Lesnar=> dar s-a intors in WWE, CM Punk, Batista, MOOORE). Deci stai chill, poti vorbi si cu staff-ul RXF, iti vor spune ca e foarte bine sa incepi cu MMA-ul, dupa cand ajungi intr-o promotie ca RXF, poate vrei sa faci un sport de contact

La MMA te invata cate,, un pic" din toate (de fapt, tot ce e de stiut), deci vei avea timp in toti anii de pana la majorat sa alegi un stil care-ti place...tu tot luptand cu antrenorul si colegii, iti dai seama care e potrivit pentru tine, si il vei folosi, chiar daca nu l-ai practicat in special...

Pentru cei ce comenteaza aici doar pentru a avea mai multe raspunsuri, stiati ca multi luptatori MMA au inceput cu MMA si nici nu au facut altceva!

Pentru cei ce habar n-au si comenteaza ca prostii, va recomand / iti recomand canalul de YT,, Howcast", acolo au si categoria,, MMA Fighting Training"....acolo te invata despre aceste chestii, ca la antrenamentele de MMA inveti din toate mereu, te invata cum sa lovesti/trantesti/etc.....de ce crezi ca se numeste antrenamente de MMA, evident, ca sa te invete MMA, adica, toate sporturile de contact deodata, la un loc.

Asta e sfatul unui practicat..acum tu stii.

Multa bafta, baga-te la MMA, daca nu vrei sa faci si celelalte sporturi de contact NU le fa...toti luptatorii spun ca nu sunt necesare... daca esti talentat, nu e neaparat sa studiezi vreunul din acest sporturi, adica, si daca nu esti....doar daca vrei sa ai un stil special/sa faci performance in acele sporturi...stiu ca si eu am avut intrebarea, mi-am dat seama dupa ca nu sunt neaparate si celelalte sporturi, fa doar MMA, e mult mai fain.

4 răspunsuri:
| DavidTheTrueMMAFighter explică:

Bro, am vorbit cu multi luptatori rxf, chiar si cu staff-ul si mi s-au spus ca asa sa fac, sa ma bag la mma..nu neaparat la box, kick-box, etc.

Stiai ca Jon Jones, Demetrious Johnson, TJ Dillashaw, si altii au practicat mma prima data? Chiar asa au ramas unii..si vrei sa spui ca nu-s buni? :p

Cate stiluri vrei sa stii? Unul maybe e de ajuns (avem si in rxf, cu un singur sport de contact stiut)

De ce crezi ca se numeste,, antrenament mma"? Cred ca am avut o exprimare gresita..nu neaparat le faci deodata, faci o lectie de box, dupa kick-box...si tot asa...

Astept sa vad ce zici. daca ai profil de facebook link!

| DavidTheTrueMMAFighter explică:

Am spus deja,,, fara de-astea".

Dau funda!

| DavidTheTrueMMAFighter explică:

Mersi, Dragos...iti dau funda, dar mai astept comm-uri.

| Cosmin4Fit a răspuns:

Deci ca sa fii bun la MMA teoretic trebuie sa stii toate stilurile separat. Cel putin cam asa e logica.

Daca cineva pretinde ca le invata pe toate de-odata... si tu ai vrea sa vezi cam cum sunt toate, da, mergi la MMA, pentru ca nah viata-i scurta nu poti face 1000.

Dar ca idee, e invers. Mai intai stii mai multe stiluri, apoi le mixezi. Nu invers, inveti un terci, si dupa alegi doar o anumita tarata laughing

Spor.