| pocandpoc a întrebat:

CIne face sala si ia si Proteine?

13 răspunsuri:
| 95Cosmin a răspuns:

Eu fac, dar nu iau proteine.

| Siim a răspuns:

Eu...Dar nu iau proteine...mi se pare o prostieoh go on

| Cosmin86 a răspuns (pentru Siim):

Fara proteine mori. protiene = carne, branza, oua, lactate, peste si unele legume.

mai documenteaza-te

| Cosmin86 a răspuns:

Eu. Am luat si proteine, creatina, glutamina, amino.

In prezent iau doar proteine + glutamina ( pentru refacere ).

| pocandpoc explică (pentru Cosmin86):

Si ai vreo problema?

| Cosmin86 a răspuns (pentru pocandpoc):

Problema de la ce, astea sunt naturale, sunt din mancare facute ( zer, lapte, albus de ou, etc. ).

La analize mereu am iesit foarte bine si imi fac anual. Folosesc suplimente de cativa ani.

DAR, folosesc suplimente DE CALITATE, nu porcarii ieftine gen redis sau pronutrition care au o tona de indulcitori si aspartam, folosesc doar avizate medical si FDA ( muscletech, optimum nutrition, dymatize, gaspari, etc. ).

Ca sa stii si tu, proteine = carne, branza, oua, peste, lactate, unele legume. Si suplimentele ( "prafurile" cum le ziceti voi ) tot din astea sunt facute, in functie de produs scrie pe el din ce e facut.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Siim):

Hai mah copil mic si paralel, nu ne explici de ce ti se pare o prostie? rolling on the floor

Ah, nu ai cum sa explici, ca tu nici macar nu stii ce sunt laughing

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Cosmin86):

Dar de ce sunt site-uri cum ar fi" antrenorulmeu personal "sau "hunk body" care zic alr ca nu trebuie sa iei tot felul de suplimente pentru a avea corpul dorit.De exemplu pe hunk body arat un shake absolut natural, care este o bomba cu poteine(dupa antrenament si 100% natural) si mai zice si ca nu trebuie sa devii sclavul salilor si a dietelor; iar pe antrenorul meu personal se distruge pur si simplu toate pricipiile culturismului (miturile ca ai nevoie de nu stiu cate aparate, nu mai stiu ce supliment sa nu mai stiu ce steroid), cel care a format site-ul a crest si cartea "Ghidul Tipului Slab Catre Castiguri Musculare Maximale"(unde arata cum poti sa pui 15 kg de muschi in 3 luni), unde arata si poze cu barbati din secolul 19 care erau extrem de musculosi(mai ales deorece se antrenau ca barbatii, ridicand, si miscand copaci, bolovani, ridicand oameni ) etc
P.S:mai viziteaza si alte site-uri

| Cosmin86 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

"iar pe antrenorul meu personal se distruge pur si simplu toate pricipiile culturismului", serios? laughing, aberatii din pacate, vezi intai principiile culturismului si apoi vorbeste happy

1. ai nevoie de ce nu poti acoperi din mancare, eu am spus asta mereu, de-aia se numesc "suplimente". daca poti acoperi doar din mancare atunci nu mai ai nevoie, doar ca asta e mult mai greu decat pare

2. "unde arata cum poti sa pui 15 kg de muschi in 3 luni" -> idiotenie de articol. Oamenii au metabolism diferit si genetic diferit, daca unul pune 15 kg in 3 luni, altul cu metabolism rapid o sa puna MULT mai putin. Un castig bun de masa musculara = 5-6 kg / an, 15 kg / 3 luni = aberatie de copii mici

NU EXISTA un program universal pentru toti, de genul "fa asta, mananca asta si pui X kilograme in Y luni", asta e ceva cunoscut, oamenii sunt diferiti si au progrese diferite, unii mai lent, altii mai rapid.

3. barbatii aia din secolul 19 care misca copaci au un genetic extraordinar si sunt sub 1 % din populatie, e stupid sa compari pe cineva dotat genetic cu un om normal

4. "miturile ca ai nevoie de nu stiu cate aparate" care mituri? pe toate site-urile de culturism scrie ca ai nevoie de atat cat sa stimulezi muschii si difera de la om la om, sunt sportivi care au facut brate uriase doar cu 2 exercitii si altii care le-au facut folosind o gramada de aparate, DIFERA DE LA OM L AOM

5. as vrea sa vad si eu shake-ul ala, da link

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Cosmin86):

Http://antrenorulmeupersonal.ro/......steroizi/; http://antrenorulmeupersonal.ro/......le-eviti/; http://antrenorulmeupersonal.ro/......musculare/

P.S:site-ul e complet profesionest iar cel care a creat acest site e un profesionist care a trecut prin ani de culturism si a antrenat o gramada de oameni cu genetic nefavorbil, citeste si vei vedea; site-ul are si o gramada de articole foarte utile

| Cosmin86 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Legat de shake-ul ala, uita-te la primul incredient "pudra proteica din zer", deci tot trebuie sa-ti cumperi la cutie happy

Site-ul nu e foarte profesionist, tipul doar se lauda ca el stie mai bine decat sute de alti profesionisti ca sa-si faca reclama, cu metodele lui "revolutionare".

E pur si simplu genul care isi face reclama agresiva, eu nu urmez niciunul din sfaturile lui si totusi am progrese foarte bune. Si din ce am citit chiar si el recunoaste ca pana la urma e nevoie de suplimente.

P.S. : in anii 20 existau steroizi si alti stimulatori, soldatii de elita din Germania foloseau in razboi

| Siim a răspuns:

Eu am crezut ca se refera la steroiziwinking Sorry pentru raspuns!