Întrebare recomandată | Gabriel_Ianis_2000 a întrebat:

Cum imi maresc viteza de sprint foarte repede? Fac atletism, progresez dar vreau mai rapid.Pe 50m de la 8, 50 secunde am ajuns la 7.08 in 6 luni. Vreau mai rapid

7 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Recordul mondial masculin e de 5.56. La adulti, desigur. La tine 7 secunde e excelent. Ai de tras mult acum ca sa mai smulgi ceva zecimi. Eu am facut sport de performanta la care antrenamentele includeau adesea si sprinturi (volei, mai exact, ca nu e nici un secret) si in adolescenta la 1.85 metri si picioarele destul de lungi am ajuns pe la 6.5 minim daca imi aduc bine aminte. Oricum, sub 7 dar nu cu mult. Nu te astepta la minuni.

| Crackman a răspuns:

Ca metoda folosita de profesionisti, cwl putin in thailanda. Pui o anumita greutate pe picioare. Sa zicem ca daca ai 5 kg pe fiecare picioar, daca scoti dupa antrenament sa zicem 8 secunde. Dupa ce le vei da jos totul o sa fie mai usor pentru tine. Concluzie daca o sa treci cu greutatile 8 sec fara ele scoti mult mai putin

| sierra1 a răspuns:

"Pe 50m de la 8, 50 secunde am ajuns la 7.08 in 6 luni. Vreau mai rapid"

suie-te pe motoreta aia a ta (chiar ai cumpărat-o?)

| Ineys a răspuns:

Fugi mai repede banuiesc.

| Gabriel_Ianis_2000 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am ajuns la 6.85 dar mor de picioare, o sa mai astept luni bune ca sa mai progresez

| aXy99 a răspuns (pentru Crackman):

O sa ti se para mai usor, dar asta nu inseamna c-o sa fii mai rapid laughing

| aXy99 a răspuns (pentru Gabriel_Ianis_2000):

Mananca mai mult, multi carbohidrati.