| associAtpentrulibertate a întrebat:

De ce la euro nu se joaca finala mica, asa ca la mondial?

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La euro joaca numai echipe locale pe cand la mondiale se joaca selectionate. La euro (fosta Cupa a Campionilor Europeni) are ca scop desemnarea celei mai bune echipe din Europa. Nu cele mai bune 3. Deci nu se joaca decat finala mare.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se joaca finala mica fiindca asa a stabilit UEFA.

| AFR81 a răspuns (pentru anonim_4396):

La Euro joaca doar selectionatele din Europa, iar la Campionatul Mondial se intalnesc cele mai bune echipe nationale din intreaga lume. Tu confunzi competitia ce va avea loc in aceasta vara cu Uefa Champions League. Cupa Campionilor Europeni (castigata si de Steaua in 1986) este stramosul UCL. In 1992 s-a trecut la noul format.

Iar ca un raspuns pentru user: Asa au decis cei de la UEFA sau FIFA (mereu incurc aceste doua grupari). Asta este regulamentul, nu avem noi ce sa comentam.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

La Euro se refera la competitia europeana pe tari, nu la UCL, aia e alta mancare de peste.

| justadream94 a răspuns:

Nu cred ca sunt argumente pentru asa ceva

| alexandrualind a răspuns:

Pt.ca asa s-a stabilit.