| Adda1999 a întrebat:

Hei,TPU.Ce sunt cercurile olimpice?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cercurile olimpice reprezinta cele cinci continente care participa la Olimpiada: America de Nord si Sud, Africa, Australia, Asia si Europa.
Albastrul, negrul, galbenul, rosul, verdele precum si albul care asigura fondul steagului olimpic se dorea sa reprezinte culorile steagurilor natiunilor prezente la primele cinci editii ale Jocurilor Olimpice.
De ce cerc si nu altceva? Cercul reprezinta unirea si prietenia.

2 răspunsuri:
| CastiCuMicrofon a răspuns:

Cercurile olimpice reprezice care participa la Olimpiada.