| AndreiMunteanu2003 a întrebat:

M-am apucat de sala si am favut greseala de a-mi lucra toate grupele musculare (in special bratele) zilnic.
Adica gen o ora brate, juma de ora spate, juma de ora picioare.
Si tot asa timp de 5 zile.
In a 3-a zi deja facusem febra musculara, dar n-am bagat de seama.
A contat ca am lucrat atata sau era MULT mai bine daca faceam fiecare zi alta grupa?

7 răspunsuri:
| alex495 a răspuns:

La inceput e foarte ok sa lucrezi full body workout routine. Tot la inceput toti am patit prima si a 2 a sapt sa avem febra musculara masiva, e normal. Si nu pune greutate mare, probabil te ai si fortat, las o usor pana inveti miscarea corecta, e foarte importanta asta
Sfatul meu, baga doar 4 zile full body si a 5 a cardio.

| răspundtot a răspuns:

Ok și care era întrebarea?

| anonimg a răspuns:

Dar la sala nu este un instructor care sa te invete ce sa faci? Sau fiecare se aseaza la un aparat -care il gaseste liber- si face cum crede el?
Sau un incepator de unde sa stie el cate exercitii sa lucreze la acel aparat -sau grupa de muschi- daca nu are un instructor langa el?
Eu intreb din curiozitate -si fara intentii ascunse- pentru ca nu am fost niciodata la sala.

| RobertMoon a răspuns:

Fa in fiecare zi alta grupa, sau grupa mare+grupa mica gen piept+triceps, spate+biceps, trapez+umeri, picioare+abdomen

| Cosmin86 a răspuns:

Muschii se dezvolta in zilele de pauza, NU cand ii antrenezi.

Daca tu faci zilnic aceleasi grupe, ele CAND mai cresc?

In sportul asta mai mult NU inseamna mai bine. In general mai mult = MAI PROST.

Greseli tipice de incepator... mai documenteaza-te.

| Cristian86 a răspuns:

Cel mai bine e în fiecare zi o alta grupa!

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonimg):

Da, exista instructor care iti arata totul la inceput. Chiar te poate ajuta si cu un program. Si cel mai important: iti arata cum sa faci exercitiile corect, ca sa eviti accidentarile.

Toate astea sunt gratis, daca nu exista asa ceva la sala respectiva: schimbi sala! Restul (daca vrei program personalizat, nutritie, etc.) costa.