| vlad_2771 a întrebat:

Orezul are multe proteine? Ingrasa? Sau este buna pentru punerea masei musculare?

Răspuns Câştigător
| AllForOneAndOneForAll a răspuns:

Orezul are numeroase vitamine si minerale.....Beneficii

Atat orezul alb, cat si cel brun au cam acelasi numar de calorii, carbohidrati, proteine si grasimi. Dar cel brun are in plus numeroase vitamine si minerale:

- Magneziul: ajuta la reducerea simptomelor astmului, scade tensiunea arteriala, reduce frecventa migrenelor si riscul infarctului sau al atacului cerebral.

- Manganul: ajuta oasele sa ramana sanatoase mai mult timp si sintetizeaza colesterolul si acizii grasi.

- Seleniul: iti protejeaza celulele de radicalii liberi si regleaza functionarea tiroidei.

- Vitaminele B1, B2, B3, si B6 si fibrele iti intaresc de asemenea organismul.

Scade colesterolul

3 răspunsuri:
| agirll a răspuns:

Nu ingrasa.

| Flynn2001 a răspuns:

E foarte bun. Iti mai recomand orzul, e super sanatos. Orezul e bun daca te doare burta. Funda?

| CiprianFreeLife a răspuns:

Orezul are numeroase vitamine si minerale.....Beneficii

Atat orezul alb, cat si cel brun au cam acelasi numar de calorii, carbohidrati, proteine si grasimi. Dar cel brun are in plus numeroase vitamine si minerale:

- Magneziul: ajuta la reducerea simptomelor astmului, scade tensiunea arteriala, reduce frecventa migrenelor si riscul infarctului sau al atacului cerebral.

- Manganul: ajuta oasele sa ramana sanatoase mai mult timp si sintetizeaza colesterolul si acizii grasi.

- Seleniul: iti protejeaza celulele de radicalii liberi si regleaza functionarea tiroidei.

- Vitaminele B1, B2, B3, si B6 si fibrele iti intaresc de asemenea organismul.

Scade colesterolul