| Demeister a întrebat:

Pe vremea lui Ceauşescu se făceau arte marțiale în România?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pe vremea regimului comunist din Romania se practica doar judo care era acceptat dar cu multe retineri din partea oficialitatilor acelor timpuri. "In singurul dicţionar general al limbii române în care îşi găsesc loc artele marţiale (definite, din păcate, greşit) este Marele dicţionar de neologisme (MDN), apărut la cumpăna dintre milenii. Să nu fi circulat până atunci, în română, sintagma? Din câte ştim noi, a circulat şi înainte de 1989, dar nu era foarte frecvent folosită, pentru simplul motiv că artele marţiale nu erau pe placul regimului comunist (de fapt, înainte de Revoluţie nu putem vorbi decât de judo, care din 1968 a avut chiar o Federaţie Naţională, şi doar pentru uzul unui cerc restrâns de tineri si pe ici colo karate, care şi-a avut însă prima federaţie după 1990)." http://www.zf.ro/......an-8051548 Deci raspunsul corect s-ar reduce la afirmatia ca nu se admitea practicarea artelor martiale in tara noastra inainte de revolutie.

9 răspunsuri:
| alexandrualind a răspuns:

Nu prea inyeleh de ce sa nu.

| Kaℓi a răspuns:

Se faceau! la nivel mai select decat acum, cand toti care au chef se baga... erau scoli secrete, in tabere speciale, ascunse in munti, unde se antrenau de mici, cu maestrii adusi din China... o adevarata scoala de ninja!

| biancuza43 a răspuns:

Nu cred

| Demeister explică (pentru Kaℓi):

De ce erau secrete şcolile?

mira
| mira a răspuns:

Erau putine centre.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe ascuns in diferite licee, prin subsoluri si beciuri ale cantinelor.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bineinteles ca se faceau, eu am studiat judo si apoi yoga. Era perfect legal, la club muncitoresc. Alti amici faceau box si tae-kwando.

| Demeister explică (pentru anonim_4396):

La ce cluburi se făcea judo?