| Mimo2 a întrebat:

Sall TPU
Exzercitii pentru gambe de facut acasa?
FUNDA!

Răspuns Câştigător
| presus a răspuns:

Pune-ti ceva stabil (carti, toc, mini podium) de 5-7 cm sub varfurile picioarelor, si nu te sprijini de nimic. Apoi ridica-te rapid pe varfuri si lasa-te incet pe calcaie, fara a-ti balansa corpul. Fa acest exercitiu de 2 ori pe zi, 4 serii a cate repetari poti face. Spor!

3 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Iei 2 carti, pui varfurile pe ele si te ridici pe varfuri.

| vocea a răspuns:

Exista exercitii pentru gambe atat de simple si de usoare incat chiar ca nu ai nicio scuza sa nu intorci capete pe strada cu picioarele tale. Iata cum iti poti imbunatati semnificativ si extrem de rapid aspectul gambelor:

Ridicari pe varfuri, stand in picioare, de la birou sau din mers/alergat. Incearca reprize a cate 30 de ridicari, cu pauze intre ele si-ti vei intari si tonifia muschii gambelor;
Stai in pozitie verticala, cu spatele drept si ridica, pe rand, fiecare picior in fata atat cat poti. Ramai in aceasta pozitie pana resimti o senzatie de usoara intindere la nivelul gambei, apoi schimba piciorul;
Din pozitie culcata, pe burta, cu mainile intinse in fata, ridica fiecare picior, drept, de 15 ori. Repata seria de 2-3 ori pentru fiecare picior;
Aseaza-te in pozitie verticala, cu fata la un perete, la o distanta de jumatate de metru. Sprijina-te de perete si ridica-te pe varful degetelor de 25-30 de ori. Atentie: miscarea trebuie sa fie lenta, pentru a nu-ti forta muschii, iar calcaiul trebuie sa coboare sub nivelul punctului tau de sprijin. Prin acest exercitiu iti vei modela atat gambele, cat si gleznele;
Fa 3 serii a cate 10 genoflexiuni! Aceste exercitii banale sunt deosebit de eficiente pentru multe zone ale corpului, inclusiv pentru gambe. Daca ti se pare prea plictisitor, aminteste-ti mersul piticului, e un exercitiu pe cat de amuzant (si uneori chinuitor), pe atat de eficace.

Pentru a evita intinderile este recomandat ca, inainte sa faci aceste exercitii pentru gambe, sa te incalzesti cu cateva fandari laterale sau fandari fata-spate. Apoi nu mai ai nevoie decat de 10 minute zilnic pentru a efectua exercitiile de mai sus si pentru a-ti modela, cu adevarat, gambele.

| Ionitacosmin27 a răspuns:

Iti pui ceva sub varfurile picioarelor, apoi te ridici si te lasi pe calcaie. Poti face asta de 2 sau 3 ori pe zi cu repetari de 3 sau 4 serii a cate repetari poti face