| Jia a întrebat:

Am 12 ani si as vrea sa ma apuc de box, credeti ca ar fi o idee bună să practic acest sport? Vreau să fac acest sport pentru a ma simti mai sigur pe mine si sa stiu ca am mai putine sanse sa plec cu dinții in punga acasa. Cam in cat timp începe să se vadă ca te duci la box (aproximativ)? Si ce sali de box ar fi in Pitesti (sunt la scoala seara )? Multumesc pentru timpul acordat.

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Eu zic ca... DA! Fiindca se Invata si tehnicile de a lovi cu picioarele, nu doar cu mainile!
Eu le-as propune tuturor baietilor (si fetelor) care au o fire mai moale, sa invete sa lupte, sa se impuna, tocmai pentru a nu fi bataia de joc a unor indivizi, cand vreodata ii vor agresa fizic. Macar sa invete a se apara. Nu zic bine?;)

Ce mult am admirat-o eu pe JL in Enough(2002)! ))
http://www.youtube.com/watch?v=JPnrUoUfNNQ

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu cred ca-i o idee buna la varsta asta, poate dupa 14-15 ani, cand esti mai dezvoltat si mai matur.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Te poti inscrie si la un club de kickboxing si autoaparare.
Dacă ai voință și pasiune, tehnicile le înveți mai repede, decât dacă ai învăța pentru bac.;)
http://www.csmpitesti.ro/sectii-sport/box

Intereseaźă-te la adresa din link. Dacă-i contactezi, primesti toate inormațiile.

| Goete a răspuns:

Daca dupa cativa pumni in nas, cu nasul rupt, te vei simti mai sigur pe tine, atunci nu mai sta pe ganduri!

| Cristpatr a răspuns:

Daca vrei sa te apuci de un sport, si sa-l faci de performanta trebuie neaparat sa te apuci cat mai devreme....de box nu stiu foarte multe dar in locul tau m-as duce la karate, jujitsu, judo sau ceva asemanator. De box te apuci mai tarziu daca iti ramane in cap ideea.

Răspuns utilizator avertizat
| RoCkKiD a răspuns:

1. Orice sport este bun, miscarea e benefica din atatea puncte de vedere ca nici macar nu are sens sa discuti daca merita sa-l faci sau nu, raspunsul e mereu da.

2. Daca il faci cu ideea asta in cap ca trebuie sa se vada si sa fii in stare sa te bati atunci iti sugerez alt sport. Faza e ca inevitabil o sa intri in mai multe bele pentru ca o sa ai impresia ca te poti apara iar asta o sa rezulte sau intr-o situatie in care ranesti pe cineva, chestie care iti va cam pune viitorul pe WC sau nu o sa pricepi (cum nu pricepi nici acum) ca oricat de bun ai fi tu la box pe strada nimeni nu se bate doar cu pumnii, au bate, sticle si alte prostii si nu e 1 la 1. O sa te dai cocos candva si vine unu cu mai 5 care te trimit cu dintrii in punga oricat de tare ai fi.
Ideea cu bataia de strada este sa o eviti nu sa te dai cocos ca nu stii niciodata cand omori pe cienva din greseala sau te omoara cineva din greseala.

3. Ai 13 ani, musculatura ta inca nu este dezvoltata asa ca o sa se vada abia peste cativa ani cand mai cresti.

| Jia explică (pentru floresdemayo):

Multimesc pentru raspuns. Dar crezi ca ar fi mai bun kickboxing ul?

| Jia explică (pentru Cristpatr):

Multimesc pentru raspuns. Dar nu prea imi plac sporturile de mai sus. Crezi ca kickboxing-ul ar fi o idee mai bună?

| alina2k18 a răspuns:

Da, e o idee buna dar vezi ca antrenamentele sunt destul de extenuante, nu presupun doar sa dai la sac sau cu partenerul. Inscrie-te la un club de juniori.

| Termopile a răspuns:

1)Nu fă box deoarece nu mi se pare eficient deci nu îți vor scădea șansele să vi cu dinții in pungă. In schimb îți recomand KickBoxing, Muay Thai, Kyokushin, MMA, Kung Fu mi se par mult mai eficiente
2)În cât timp vei invata pai Kyokushin /Kung fu cam 2-3 ani, KickBoxing cam 1 an
3)Săli de antrenament nu cunosc.

| Termopile a răspuns (pentru floresdemayo):

Boxul nu te învață să dai cu picioarele, te învață să dai doar cu pumnul.

| Termopile a răspuns (pentru Violleta2022):

După 14-15 ani o să fie mare și o să îi fie greu din două motive
1)Când ești mici înveți mai repede și ai mai mult timp sa înveți
2)Când ești mare dacă participi la competiții vei da de oameni mai avansați ca tine
Crede-mă stiu ce zic cu cat mai devreme cu atât mai bine eu m-am apucat de Karate la 15 ani și acum regret că nu m-am apucat mai devreme

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru Termopile):

Eu nu m-am referit la box. Fii mai atent!
Am răspuns la intrebarea pe care @Jia mi-a pus-o:
"Dar crezi ca ar fi mai bun kickboxing ul?"

| Termopile a răspuns (pentru floresdemayo):

A scuze atunci se mai întâmplă