| Madalin137206 a întrebat:

Salut! Am 14 ani si 10 luni, 1.65 cm. si as vrea sa stiu daca exercitiile de tip: tractiuni,flotari, flexii pentru biceps cu 14 kg,exercitii pentru abdomen,triceps,afecteaza cu ceva cresterea in inaltime.Tin sa precizez ca aceste exercitii le fac asa,o zi da una nu, 4 serii, 10 repetari. Puteti sa ma sfatuiti cu orice.Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| RobertMoon a răspuns:

Nu afecteaza cu nimic, nu mai asculta bazaconiile pe care le-a zis Iasmina. Singurul lucru pe care il poti afecta este coloana in cazul in care tractiuni cu greutati mari fara a avea dezvoltata musculatura spatelui.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, afecteaza, deoarece inhiba dezvoltarea hormonala.
La anisorii astia se practica un sport care stimuleaza cresterea, nu care o inhiba.
Apuca-te de inot, de bashet, handbal sau vvolei, fiindca acestea sunt sporturile care promoveaza cresterea in inaltime si dezvoltarea armonioasa a corpului, stimuland hormonii de crestere.