| cristianbighiu99 a întrebat:

Cine imi explica pas cu pas cum pot schimba o furca fixa cu un cu suspensii la o bicicleta? cum o demontez si cum o montez pe cea noua? Floarea trebuie scoasa?

1 răspuns:
| Mario1999 a răspuns:

Intrebarea este daca chiar ai nevoie de aceasta schimbare, deoarece trebuie sa fii atent sa gasesti o furca care sa se potriveasca cu cadrul la marimi. S-ar putea sa nu gasesti decat ceva prea costisitor si astfel mai bine ai face daca ai vinde vechea bicicleta si ai cumpara alta noua, nu neaparat noua insemnand luata din magazin, ci noua pentru tine, adica care poate fi si second-hand. Spun asta deoarece ma gandesc ca daca si furca este fixa inseamna ca bicicleta este un model mai vechi si probabil ca nu ai prea multe dotari pe ea, iar o simpla furca, ieftina, cu suspensii s-ar putea sa fie o achizitie nu prea profitabila si folositoare. Oricum, schimbarea unei furci nu cred ca se face atat de simplu si ar fi recomandat sa apelezi la un service. Bafta!