| DangerF a întrebat:

Odata la cat timp trebuie sa ung lantul si furca de la bicicleta?

Răspuns Câştigător
| AlleXuSS a răspuns:

In mare o revizie pentru o bicicleta mai des folosita se face la 6-12luni la una mai rar folosita 12-24 dar in medie depinde foarte mult de modul in care o folosesti si ca sa ii faci ungerea acasa ar trebui sa-l cureti intai(Lantul) de vechiul ulei si dupa sa-i aplici noul ulei eu asa faceam la a mea la furca sincer sa fiu nu ma complicam o duceam la decathlon si o faceau ei

2 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

O data la câteva luni sa ungi lanțul dar contează și mediul în care o folosești. Pentru curățarea lanțului poți folosi o periuța de dinți. Asa am curățat eu și ca să ung lanț am folosit tot o periuța de dinți și sa păstrat super frumos uns și curat. La furca nu ii fac nimic. Sper ca ști regula la pornire de pe loc? Foaia mijlocie și pinionul mare cel de mijloc sa fie plecarea lina fără sa simți ca pleci greu de pe loc.

| CiubotariuAndrei a răspuns:

Cand ai impresia ca a ruginit.