| QuestionTags a întrebat:

Salut, cine imi poate da informatii interesante despre Sergio Ramos, sunt un mare fan al lui si este idolul meu in fotbal si credeti-ma ca vreau multe lucruri despre el, dar sa imi spuneti si ce scrie pe corpul lui, acele tatuaje! Dau funda! happy

Răspuns Câştigător
| LimonadaBaa a răspuns:

Sergio Ramos este un fundas spaniol care evolueaza in momentul actual la clubul Real Madrid unde este capitan cand nu joaca Iker Casillas.In copilarie i se spunea Schuster dupa parul blond si freza asemanatoare acesteia.El s-a format la FC Sevilla unde si-a facut debutul in prima echipa in anul 2004. Dupa un sezon foarte bun el s-a transferat la Real Madrid.Desi este cel mai eliminat jucator din istoria Realului (19 eliminari) in echipa Spaniei in aproximativ 120 de aparitii el nu a primit nici un cartonas rosu.Pe cele 2 gambe are tatuate Cupa Mondiala pe care a castigat-o in 2010 dupa o finala cu Olanda care s-a incheiat dupa 120 de minute 1-0 in favoarea Spaniei si Champions League pe care a castigat-o in 2014 dupa o finala dramatica care a marcat chiar el in ultimile minute de prelungiri si s-a incheiat 4-1 in favoarea Realului.Ii are ca idoli pe Ronaldo, Maldini si Nelson Mandela.

Sper ca te-am ajutat!

4 răspunsuri:
| wireles a răspuns:

Nume complet Sergio Ramos García[1]
Data nașterii 30 martie 1986 (28 de ani)
Locul nașterii Camas, Spania
Înălțime 1, 83 m
Post Fundaș
Informații despre echipă
Club actual Real Madrid
Număr 4
Cluburi de juniori
1996–2003 Sevilla
Cluburi de seniori*
Ani Club Ap† (G)†
2003–2004 Sevilla B 26 (2)
2004–2005 Sevilla 39 (2)
2005– Real Madrid 287 (36)
Echipa națională‡
2002 Spania U17 1 (0)
2004 Spania U19 6 (0)
2004 Spania U21 6 (0)
2005– Flag of Spain.svg Spania 115 (9)
* Apariții și goluri pentru echipa de club doar în cadrul campionatului național la data de 25 mai 2014.
† Apariții (Goluri).
‡ Selecții la națională și goluri la data de 1 iunie 2014

| WildChampion a răspuns:

Sergio Ramos s-a născut pe 30 martie 1986, în Camas, Andalucia (Spania), a debutat ca profesionist la clubul de fotbal Sevilla FC.
FC Sevilla a arătat mare interes pentru el, Sergio a devenit un membru al echipei de tineret a echipei Sevilla în curând. Acolo el a jucat alături de Antonio Puerta (un bun prieten de-al lui care a murit în august 2007).

A debutat pentru prima echipă a Sevilliei în 2004 și a marcat primul său gol în septembrie.

După doi de existență în La Liga, Sergio a semnat în vara anului 2005, cu "galacticii" pentru o taxă de transfer de 27 de milioane de euro și astfel a devenit și astfel el a devenit al șaselea cel mai scump din istoria asociației.

Sergio poartă faimosul tricou cu numărul 4, la fel ca Fernando Hierro, fostul membru și căpitan de la Real Madrid.

El a marcat primul său gol pentru Real Madrid, pe 6 decembrie 2005, la o înfrângere în Champions League în fața echipei Olympiakos, un joc pe care Real Madrid l-a pierdut cu 3-2.
A debutat pentru "La Roja", la 26 martie 2005, la Salamanca, într-un meci amical împotriva Chinei.El a devenit primul jucător care a jucat pentru Spania la vârsta de 18 ani.

El a câștigat Euro 2008, Euro 2012 și CM 2010

La echipa națională Sergio poartă tricoul cu numărul 15.
Funda?

| LimonadaBaa a răspuns:

Acestuia* scuze pentru greseala

| LimonadaBaa a răspuns:

Am uitat sa-ti in caz de vrei sa-i citesti cartea biografica, ea se numeste "Sergio Ramos. Corazon, caracter, pasion" in traducere in limba romana Sergio Ramos. Suflet, caracter, pasiune si este scrisa de jurnalistul Enrique Ortego, cel care s-a ocupat si de cartile biografice Ronaldo brazilianul, Casillas, Raul, Zidane sau Di Stefano.