| MADALIN26E7E7 a întrebat:

In septembrie fac 17 ani si am 1.69m.Tata are 1.78m,iar mama 1.64m.Fac volei de 2 luni.Credeti ca voi ajunge la o inaltime intre1.75-1.80m? Sau daca aveti alte sfaturi.Multumesc pentru ajutor!

1 răspuns:
| CuriousStuff a răspuns:

Creste la fete se opreste in jurul varstei de 18 ani. Sportul ajuta la o crestere armonioasa dar cea mai mare parte e legat de materialul genetic pe care il ai si acesta din urma nu poate fi citit sau interpretat. Nu iti poate spune nimeni daca o sa mai cresti sau cat o sa mai cresti.
Eu de exemplu am crescut foarte mult cat timp am facut sport, aveam 1.87m pe la 16-17 ani dar de atunci nu am mai crescut deloc (chiar daca am continuat sa fac sport). In schimb am colegi care erau mult mai scunzi decat mine si pana la terminarea liceului aveam acceasi inaltime.