| alexdorogi a întrebat:

Mi-am luat proteine lean whey adica facute din zer. Iar inainte de sala iau carnitina pentru a slabi. Proteinele astea o sa ma ingrase sau ma ajuta sa slabesc? acestea le-am luat pentru ca mi-a fost recomandate de un antrenor pe langa carnitina. ce ziceti sunt bune?

2 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Da, proteina din zer e o proteina completa, care se absoarbe usor.

Nu are cum sa te ingrase, ci ajuta la refacerea fibrelor dupa antrenament.

| Goldenboy97 a răspuns:

Daca nu esti pe deficit caloric nu slabesti, poti sa iei toata l-carnitina din lume si proteine.
Ca sa slabesti trebuie ca principala sursa de energie sa fie grasimea. Daca tu mananci carbohidrati inainte, o sa arzi carbohidrati pentru energie. Dupa ce arde toti carbohidratii (glicogen) existenti se trece la grasime.
Carbohidrati consumi inainte si dupa antrenament si cam atat, dimineata poti sa mergi pe proteine + grasimi.