| Ciprian87 a întrebat:

Gainer sau Proteine din zer?

Salut, am 27 ani, 1, 79, vreo 67 kg, cred, fac sala de 1 an...
As dori sa iau in greutate cateva kg, masa musculara, sunt mutumit de mine in perioada asta de un an de zile, am crescut mult in "forme", am luat si cateva kg, dar as dori sa mai iau.

Care m-ar ajuta mai mult sa iau in greutate? gainere sau proteine din zer? din cate am citit gainerele sunt mai mult carbohidrati care ar ajuta in masa musculara dar proteinele din zer sunt cele mai bune, acum nu stiu daca si pentru a lua in greutate.

Am cateva exemple, cred ca le-am incadrat in regula.

Gainere:
Dymatize Super Mass Gainer
Muscletech 100% Premium Mass Gainer
ON Serious Mass

Proteine din zer:
ON 100% Whey Gold Standard
Dymatize Elite Whey Protein
Muscletech Nitro-Tech Performance Series
Muscletech 100% Premium Whey Protein

P.S. Cosmin86, daca vezi aceasta intrebare, te rog sa raspunzi, am vazut ca esti activ in domeniul asta happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Muscletech 100% Premium Mass Gainer
ON Serious Mass

Unul din astea.

Si astea au proteina din zer ( uita-te ce contin ).

Dar nu uita ca alimentatia e cea mai importanta, astea conteaza 10 %.

| Ciprian87 explică (pentru Cosmin86):

In regula,
Cred ca voi merge pe ON.

Multumesc!

| Ciprian87 explică (pentru Cosmin86):

App, am uitat sa te intreb happy

Cum este recomandat sa iau ON? cu 300/400 ml de apa? lapte 0.1 % grasime? sau lapte 3, 5 % grasime? daca este mai ok cu lapte, pot sa combin spre exemplu cu o banana? sa fac gen shake, ar avea un "efect" mai bun?
Din cate am citit portia trebuie luata imediat dupa sala.
Multumesc,

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ciprian87):

Laptele incetineste absorbtia proteinelor. Deci clar nu, il combini cu apa.

Cu lapte combini doar inainte de culcare, e singurul moment cand e ok sa consumi lapte.

| Ciprian87 explică (pentru Cosmin86):

Am inteles, la mine nu prea se pune problema de a lua imediat dupa sala si seara la culcare, din punctul meu de vedere ar fi destul de scurta perioada intre cele doua, in cursul saptamanii pot merge la sala doar seara pe la un 19:00, 19:30 deci pe la un 21:00 as lua portia cu apa, iar la h 22:30, 23:00 ma bag la somn pentru cele 8 ore de somn, voi ramane doar cu portia luata imediat dupa sala happy
Totusi, imi place laptele, ar fi ok sa beau un pahar de lapte la culcare desi cu 2 ore inainte am consumat proteinele?

Iti multumesc pentru toate raspunsurile, sper ca nu te-am stresat foarte mult happy, dar mai bine intreb decat sa fac de capul meu (pana acum as fi procedat exact invers)

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ciprian87):

Da, bea lapte inainte de culcare. Si e ok si doar cu portia de dupa antrenament.

Si vezi si ce mananci in restul zilei, sa ai proteine+carbohidrati la fiecare masa.

| Ciprian87 explică (pentru Cosmin86):

Am revenit happy

Am optat pentru ON serious mass + Creatine Powder 300gr ( pe care o iau doar inainte de antrenament, doar in zilele in care merg la sala ), intrebarea mea e din gama aminoacizi si glutamina, ce imi recomanzi sa iau dupa antrenament, m-am uitat pe megaproteine la ON si am gasit urmatoarele :
ON BCAA 1000, 200 Caps
ON Instantized BCAA 5000 Powder
ON Superior Amino 2222 160 tablete
ON Glutamine 1000 mg 240 capsule
ON Glutamine Powder, 600g

Din cate am inteles amino se iau dupa antrenament pentru refacere si ajuta la masa musculara daca sunt luate impreuna cu proteinele, dar care mai exact? happy

Multumesc,

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ciprian87):

" ON Glutamine Powder, 600g".

Pai o proteina e formata din aminoacizi laughing

Ce rost are sa iei si proteine si amino? Iei doar proteine, glutamina si creatina, e destul.

| Ciprian87 explică (pentru Cosmin86):

Cand n-ai cunostinte, experienta... in domeniu, spui doar prostii laughing

Multumescbig grin

9 răspunsuri:
| Alinaka a răspuns:

Si eu ti-as recomanda Muscletech 100% Premium Mass Gainerhttps://www.culturism.net/gainere/dymatize-super-mass-gainer-5-4-kg.html, este un super gainer pentru masa musculara.