| ovidiujoker15 a întrebat:

Salut TPU,am nevoie sa ma ajute cineva care stie ce este aceea sala,si sa ma ajute cu cateva sfaturi, nu vreau raspunsuri de la,, plozi" de 12 ani
Hai sa o luam usor cu inceputul
Am 15 ani, 67Kg si 1, 82 inaltime, am decis sa ma apuc de sala deoarece vreau sa arat mai bine pentru mine
O sa numerotez intrebarile sa va fie voua userilor mai usor
1.eu sunt de la tara, iar la 15Km de mine este o sala,dar in aceea sala nu este antrenor personal,care sa ma ajute la inceput,ce ar trebui sa fac in situatia asta? poate ca o sa ziceti ce sala e aia care nu are antrenor,stiu, dar asa e,+ ca e si de la tara, si cred ca nu e luata in serios
2.Cum ziceam nu este antrenor, va rog spuneti-mi sau trimiteti-mi un video cum se fac corect exerctiile, ca sa stiu sa le fac corect
3.Ce tipuri de exercitii sa fac, si ce grupe sa lucrez de exemplu
Luni-...
Marti-...
Miercuri-...
Joi-...
Vineri-...
Sa imi spuneti ce grupe sa lucrez in acele zile
4.Ce echipament am nevoie?
5. daca de ex lucrez luni biceps si triceps,ce aparate sa folosesc,cate kg sa ridic,is foarte foarte confuz,si e tare nasol ca nu este antrenor, pentru ca as fi dat bani aia, nu ma uit la bani
6.Ar putea cineva sa se filmeze intr-o saptamana de sala,si sa imi arate exemplu asta

si sa ziceti ba uite aparatele astea lucreaza bicepsul,tricepsul si asa mai departe,si sa imi si aratati cum se executa,va rog eu frumos
Cam atat,e nevoie ca sunt la inceput pana imi invat programul meu de antrenament
Alimentatia,acolo m-am gandit sa iau proteinele alea whey sau cum se cheama,pentru ca sala e fix langa scoala mea,si daca mergem la scoala,nu prea pot sa imi intretin alimentia,asa ca o sa pun peste sa zic, orez cu pui, pun prafuri de proteine sa am macar 50g zilnic, desi ar trebui sa am 140 de grame,dar nah,cum pot si eu,ca nu am bani mei sa imi cumpar ce vreau,incerc cat de mult pot
PS: astept un raspuns si de la cosmin,stie el care,ala care e expert in asa ceva
DACA NU ATI CITIT TOT NU O SA INTELEGETI CE AM SCRIS EU AICI, DECI VA ROG CITITI TOT, CA NU E MULT!

1 răspuns:
| AnastasiaK a răspuns:

1. Găsești pe cineva experimentat care să te ajute la început și cu care eventual să mergi la acea sală, timp în care te informezi și tu legat de acest domeniu SAU colaborezi cu un antrenor în online, dar aici trebuie să fii atent ce alegi, există destui buni, dar există și mulți proști.
2. -
3. Ok, deci vrei un program pe 5 zile? Eu în general recomand începătorilor full body de 2-3 ori pe săptămână sau push-pull-legs. Există și variante de împărțire pe grupe destule, nu e una "bătută în cuie".
4. Pentru când mergi la sală? Haine și încălțari de schimb, prosop și o sticlă de apă. Astea-s de bază, cu timpul o să-ți "personalizezi" tu geanta de sală.
5. Nu cred că poate să-ți spună cineva ce greutăți să folosești. Chiar și ca începător, diferă de la individ la individ. În principiu, alegi cea mai ușoară variantă și dacă ți se pare prea ușor, mai adaugi. Ideea e că într-un set tu trebuie să faci în jur de 8-10 repetări. Dacă vezi că poți 30, clar ai nevoie de greutăți mai mari.
6. -

La 2 si la 6 nu am răspuns pentru că ar fi necesar un răspuns mult prea lung. Când am timp, o să revin cu un link sau ceva care să te ajute și în privința formei de execuție și a aparatelor (dacă nu răspunde altcineva până atunci).

Cu proteinele o dai în bară grav. În primul rând, cel mai probabil din alimentația ta normală ai deja 50g de proteine pe zi. Nu, nu îți trebuie 140, îți trebuie 100g. Dar de ce zic că o dai în bară? Pentru că pe lângă proteine, foarte important în procesul ăsta e surplusul caloric și mi se pare mai greu să-l atingi pe ăla decât necesarul de proteine. Așa că dacă nu te descurci cu proteina, cu surplusul ce faci?