| EduardSavu46 a întrebat:

Salut, TPU.
Am 15 ani, 1.78 si 63 de kg.
Am inceput iar sala de 2 saptamani si vreau sa va intreb cand pot sa iau ceva suplimente pentru masa musculara?
Am la rece 34 D si cam 32-33 S.
Am inceput sa lucrez si cu centura cand fac grupe mai grele.
Si ce suplimente sunt mai bune?

6 răspunsuri:
| 3x3C a răspuns:

Incearca pro whey de la pro nutrition, gfx8, si incearca produsele de la my protein

| Cosmin4Fit a răspuns:

Incearca mai intai sa te asiguri ca ai o alimentatie potrivita pentru cat si ce fel de antrenament faci.

Suplimentele in general sunt bune atunci când iti perimiti sa iti dedicit timp linistit cresterii de masa musculara.

Daca inca ai scoala si stres si tot felul de alte probleme, nu cred ca se vor vedea prea bine rezultatele.

Poti intr-adevar incepe cu proteine pe baza de zer, dar tu experimenteaza si vezi ce merge mai bine, si mai exact ce ai nevoie, ca s-ar putea sa observi ca obosesti prea repede, atunci ai nevoie de un pre-workout.

Daca simti ca a 3-a zi dupa un antrenament intens nu-ti este bine, atunci poate ai nevoie de un supliment pentru refacere.

Iti recomand de asemenea pentru inceput daca iei sa iei doar in zilele de antrenament, si in cele fara antrenament, eventual doar dimineata.

Succes!

| JohnnyBi a răspuns (pentru Cosmin4Fit):

Nu te-ai saturat sa raspunzi la idiotenii de genul? hopa topa vreau proteina. se dezechilibreaza cu bara in spate si el vrea pufi pufi rolling on the floor. si geniul asta recomanda proteine bune pro nutrition :/. eu in 6 luni de la pro rahat am rezolvat un lucru. sunt ceva mai sarac rolling on the floor

| EduardSavu46 explică (pentru JohnnyBi):

Poti sa iti vezi de treaba ta, daca esti.

| Cosmin4Fit a răspuns (pentru JohnnyBi):

Conteaza cum si cand iei nu de la ce firma. Tot din zatz de vaca e. La unii merge la altii nu ce-i drept. Eu n-am recomandat nimic, doar am incercat sa ajut happy

| JohnnyBi a răspuns (pentru Cosmin4Fit):

Conteaza si firma. nu orice zatz e la fel, cum nici procesul de sintetizare in praf nu e acelasi. nu poti spune ca pro nutrition care are concentrat proteic la 80 lei/kg e acelasi lucru cu ON iso whey la 340 lei 1.8 kg. scazi firma si marketingul, dar tot nu iti da acelasi lucru.