| anonim_4396 a întrebat:

am nevoie de sfatul vostru. Vreau sa fac sala acasa, am 17 ani si 55kg, nu ma pot ingrasa chiar daca mananc mult, vreau sa fac sala acasa, ce ar trebui sa-mi achizitionez? ce ar trebui sa mananc, ce sfaturi imi puteti da?

6 răspunsuri:
| Bruneta30 a răspuns:

In primul rand as vrea sa stiu daca esti inalt sau micut de inaltime, daca esti fata e perfect asa cum esti, daca esti baiat si esti inalt incearca sa lucrezi abdomenul si bratele mai mult daca nu esti multumit de cum arati

| WaterDrop a răspuns:

Gantere de 5-15 kg (cu discuri ca sa poti sa cresti treptat greutatea) si o haltera de 10-50 kg(tot discuri si adaugi in timp).Si o banca, de preferinta sa fie din cea mobila care poate deveni inclinata la nevoie (pe langa ele mai poti adauga in timp un extensor). Mergi pe un regim bogat in proteine (oua/carne slaba), evita proteina din comert (pastile, prafuri) momentan.

| OnuOnulică a răspuns:

Atâta timp cât faci sală acasă cumpără gantere și tot felul de obiecte grele să le poți ridica. Vezi aici câteva: http://www.emag.ro/fitness/filter/tip-produs-f2786,gantere-v8788/c
De asemenea pentru hrană vezi câteva sfaturii aici: http://www.sportrevolution.ro/......-invidiat/

| AndreeaP99 a răspuns:

Pentru inceput e bine sa lucrezi cu propria greutate, iar pe parcurs sa adaugi greutate. Parerea mea e ca niste gantere sunt ok. Eu una fac exercitii cu ajutorul acestui canal de youtube https://www.youtube.com/user/FitnessBlender/featured. Poate vei spune ca e de fete, dar sa stii ca e foarte bun si pentru baieti. Se lucreaza in general cu propria greutate si chiar da rezultate. De retinut faptul ca desi in multe video-uri apare Keli (fata) pot fi facute si de baieti. Sper ca ti-am fost de ajutor macar putin.

| Cosmin86 a răspuns:

Ce inseamna la tine "mananc mult"?

Cate fripturi mananci pe zi?

| RAY a răspuns:

Http://www.culturism.ro/......ulare.html

recomand acel program sa-l faci macar de 3, 4 ori pe saptamana 30-50 de minute, mereu mai multe seturi, greutati, ia-ti un jurnal si scrie zilnic in el, asa te autodepasesti mereu, 2 gantere de 20 kg
http://www.decathlon.ro/......p?/cautare

acuma cu ingrastul esti ok, trebuie sa pui masa musculara nu grasime, manca mai multa carne