| Dariuus2003 a întrebat:

Care dintre cele doua sporturi m-ar ajuta să mă înalț mai mult? Basket sau fotbal? Am 17 ani și aș vrea să mai cresc vreo 20 de cm. Este posibil asta? Tata are 186 si mama 165? Pe voi v-au ajutat aceste sporturi să vă inălțați? (Nu știu dacă contează dar eu am 170 sau ceva de genul)

8 răspunsuri:
| Alexuţ02 a răspuns:

Bă sincer să fiu, din ce ştiu eu cât de cât despre chestiile astea, depinde mult de fizicul tău şi de cum te dezvolţi tu... care din alea nu ştiu sigur.

| bmerry a răspuns:

Dintre cele doua, categoric basketul te va ajuta sa te dezvolți in sensul asta. Dar și fără ele, stai liniștit, nu ai ajuns încă la vârsta la care sa nu mai crești.

| Violleta2022 a răspuns:

Ma indoiesc ca vei mai creste 20 de cm, dar daca te apuci serios de un sport corect, precum volei, baschet, handbal sau inotul, te ajuta si-ti stimuleaza hormonii de crestere, sa mai poti creste 5-10 cm.
Din pacate, am inteels ca fotbalul nu face nimic sa stimuleze cresterea in inaltime, iar mersul al sala si lucrat muschii, este cea mai rea optiune, ca inhiba cresterea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

20 cm la 17 ani, vrei cam mult.

| Celcestietot a răspuns:

Du-te la înot cât mai poți, căci acesta este mai bun ca toate! Nu uita, genetica, alimentația și odihna joaca un rol important în dezvoltarea corpului omenesc.

| Sn4k3 a răspuns:

Mai degraba inot si stretching, dar ti-am raspuns la alta intrebare de ce tine mai mult cresterea in inaltime.

| Violleta2022 a răspuns:

Vad ca ai peste 20 de intrebari pe TPU, legate de cresterea in inaltime, de peste 1 an de zile, dar ramai cu intrebatul, ca sfaturile nostre de facut sport serios, tot le ignori.
Vezi ca vremea trece si s-ar putea sa ti se incheie cresterea la 18 ani si ramai la 1.70m.
https://www.tpu.ro/utilizator/abtshv/intrebari/

| Drimmero a răspuns:

Cresti cat ti-e scris in codul genetic, nu exista sport care sa te inalte.