| Rhh_Rhh_1998 a întrebat:

Ce proteine imi recomandati sa cumpar pentru eficienta cresterii masei musculare. Multumesc anticipat

2 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Cat sa ajungi la 2 grame/kg-corp zilnic (sau macar 1.5 grame).

Calculezi cate grame de proteine iei zilnic din mancare si diferenta o acoperi din suplimente.

Daca ai 80kg sa zicem, ai nevoie de 120-160 gr de proteina zilnic.

Daca poti doar din mancare, atunci mai bine iei o creatina sau o glutamina, decat sa dai banii tot pe proteine.

| RobertMoon a răspuns:

Salut. Proteine îți iei doar daca nu ți le asiguri din alimentație(carne, oua, brânză, iaurt grecesc, fasole, soia, peste)daca îți asiguri nu are rost să cumperi că dai banii degeaba, iar excesul îl elimini prin pipi. (1.5-2g proteine / kg cântărit de tine).
Daca mănânci astea și calculezi cam cate proteine consumi și îți iese calculul nu e nevoie sa suplimentezi, mai bine iei o creatină-glutamină-complex vitamine și ești mai câștigat, e o combinație mai bună decât să iei doar proteine, doar copii iau proteine și atât deoarece e singurul lucru care le vine în cap când aud de culturism/suplimente, dar de fapt sunt N suplimente mai utile.