| SporeBox a întrebat:

Cum ar trebui sa ma antrenez cu greutatea corpului? Deocamdata am un covor moale pe care sa fac abdomene si podea pentru flotari dar o sa fac rost si de bare pentru flotari la paralele si de tractiuni.

Răspuns Apreciat de Editori
| bornsinner a răspuns:

Incerci sa-ti construiesti sau sa cauti un program pentru home workout, care sa includa exercitiile pe care le poti face cu echipamentul disponibil, pentru a lucra toate grupele de muschi. Nu ca ar fi ceva in neregula sa faci doar flotari, tractiuni si abdomene, dar cu putina imaginatie poti lucra toate grupele cu greutatea corpului si minimul de echipament.

Poti incerca exercitii precum flotari (variatii la priza si unghi - declinat, inclinat), tractiuni cu variatii la priza, bulgarian split squats cu banda de rezistenta (care e ieftina), ramat din diferite unghiuri si cu prize variate, tot cu banda.

Sunt atatea exercitii pe care le poti face cu banda incat n-are rost sa le enumar, mai bine las niste link-uri:
https://www.youtube.com/......s?/results - cele de la mountaindog1
https://www.youtube.com/watch?v=rt_6WnCfgEM

Cat despre serii si repetari: 3-4 serii/exercitiu, cu o intensitate de 1-3 rep pana la epuizare (depinde de fiecare aici).

Succes.

9 răspunsuri:
| Alexx202221 a răspuns:

Salut

| AureliusTPU a răspuns:

Trebuie sa mananci fructe si legume si sa faci sport ca 70% este dupa alimentatie (cat de gras sau slab esti) si 30% e sportul (sa iti antrenezi muschii).

| Cosmin86 a răspuns (pentru AureliusTPU):

Serios? Trebuie sa mananci fructe si legume? DE CAND?

Pentru muschi ai nevoie de PROTEINE (carne, branza, oua, migdale/nuci) in primul rand.

Tu fix ce e MAI IMPORTANT nu mentionezi.

| SporeBox explică:

Multumesc! Este ok banda aceasta de rezistenta https://www.decathlon.ro/banda-elastica-100-mediu-id_8527897.html? Nu am mai lucrat pana acum cu una si mi-ar folosi o parere.

| AureliusTPU a răspuns (pentru Cosmin86):

Astea sunt generale si cam toti stiu de ele dar eu ziceam ce nu prea se scrie dar da AM SCRIS INCOMPLET.

| bornsinner a răspuns (pentru SporeBox):

Nu din aceea. Dupa cum vezi, are o rezistenta de 3kg, ceea ce nu e de ajuns, si e pentru pilates, dupa cum scrie in titlu.

Asta vrei: https://www.decathlon.ro/C-626913-benzi-elastice
In afara de a doua si a treia. Daca iti permiti, poti lua cateva cu rezistente diferite, pentru a lucra la diferite intensitati.

Mai uita-te o data la clipurile pe care ti le-am trimis si fii atent la ce benzi folosesc acolo si la explicatii.

| SporeBox explică (pentru bornsinner):

Multumesc! Presupun ca acestea sunt cele bune https://www.decathlon.ro/banda-elastica-training-25-kg-id_8484820.html
https://www.decathlon.ro/banda-elastica-training-35-kg-id_8484821.html
Acestea mi s-au parut cele mai potrivite. Daca sunt ok o sa dau comanda.

| Cosmin86 a răspuns (pentru AureliusTPU):

Cine cineva iti spune sa pui muschi cu "fructe si legume", poti sa-i spui ca e COMPLET paralel.

| bornsinner a răspuns (pentru SporeBox):

Da. Go for it.