| ZAXELS a întrebat:

Salut., vreau sa ma apuc de Downhill. Imi dati niste sfaturi? Funda big grin

Răspuns Câştigător
| BodyBood a răspuns:

Cauta pe net big grin

1 răspuns:
| kellymcgarry a răspuns:

Raspunsul tSalut! Am 14 ani si ma dau de 2 ani si cred ca poti sa-ti dau niste sfaturi ok cat de cat.Mai intai trebuie sa-mi spui ce bicicleta ai si daca nu ai imi spui bugetul tau maxim. Daca vrei sa te dai mai hardcore iti trebuie o bicicleta ceva mai performanta ( 3000-5000 ron) ceva secondhand dar bun.Sau poti sa cauti un cadru bun si ieftin cu headtube de 1 1.8 inch si piese noi ieftine si o sa te tina. Daca vrei o bita ieftina da' ok trebuie sa fie de preferinta din otel, cu jenti duble (musai sa fie full suspension) si poti incepe usor fara probleme cu o bita la 500-1500 ron.NU II LUA IN SEAMA PE CEI CARE SPUN CA UN FULL SUSPENSION SUB 4000$ NU E PENTRU DOWNHILL, GOGII DE PE DIRTBIKE NU STIU NICI SA MEARGA PE ROATA DIN SPATE happy, eu de exemplu nu m-am dat pe biciclete mai scumpe 2000 ron si n-au nici pa dracu probleme. Cand sari i-a pozitia cu fundu inapoi, aplecat si tii bine de ghidon (doar aratatourul sa il tii pe maneta de frana), si niciodata sa nu pui presiune pe ghidon cand esti in aer. Atunci cand ajungi in varful unui drop/rampa pune presiune cu picioarele pe pedale si drage in sus de ghidon.Cand sari daca ai mai multa viteza socul la aterizare va fi mai mic (pare ilogic dar e adevarat). Cand iei un viraj si trebuie sa te apleci intro parte tii piciorul din partea pe care te apleci ridicat si pedalierul sa fie indreptat in sus (e posibil sa atinga pamantul), obisnuieste sa mergi stand in picioare nu pe sa, in coborari abrupte de tot regula e sa tii fundul inapoi in spatele seii si sa nu pui presiune pe ghidon, nu actiona frana pe fata prea mult, doar putin.Cauciucurile conteaza mult, poti pierde usor controlul la viteza mare asa ca i-a niste cauciucuri foarte balonate si cramponate.Chiar daca esti inalt lasa saua la inaltime pipei (maxim), cu varful inclinat foarte putin in sus. Daca te dai printr-o padure unde potecile nu sunt amenajate, cu pietroi si radacini enorme (la inceput nu pare un obstacol periculos) da mai intai cateva coborari usoare, pentru a te obisnuii. Uitat-te pe youtube la clipuri si incearca sa iei pozitia riderilor cand esti pe bicicleta, si nu-ti bate capul pe forumuri ca la noi sunt doar bicicletele de 10000$ si riderii de tot rahatu' (mai sunt si exceptii), si iti trebuie neaparat casca full-face, ca cele de motocross.Recomand sa nu iei DHS daca bugetul tau depseste 1000 ron si sa nu te grabesti, e plin netu'de bite ieftine si bune, cu asta de ajut eu.