| Moldoveanu15 a întrebat:

Stima si respect! laughing Am o intrebare simpa: Cati dintre voi folositi sau aveti vreo parere despre proteinele Aptonia din Decathlon? Sunt bune de ceva? As vrea doar whey.

12 răspunsuri:
| BoneShiver a răspuns:

Nu lua happy
E greu sa mananci un piept de pui zilnic + cateva legume?
Ca sa nu mai spunem ca daca te lasi de ele, incetul cu incetul muschii o sa revina la marimea initiala (ptc se obisnuiesc sa fie alimentati din suplimente, nu din hrana)

| Moldoveanu15 explică (pentru BoneShiver):

Am intrebat daca sunt bune de ceva. Da, e greu sa mananc2grpr/kg.

| Bisbiavatar12 a răspuns:

Vrei sa iei proteine la 16-17 Ani?
Man, mai bine fa niste exercitii daca vrei sa faci muschi.

| BoneShiver a răspuns (pentru Moldoveanu15):

Ma. Daca nu ma insel creca am mai discutat cu tine legat de sport.
Tot ce trebuie sa faci acum, este sa faci sport rolling on the floor Doar fa.
Restul o sa vezi ca vin de la sine cu timpul. Am un coleg (si nu o zic in gluma, e 100% adevar) care a pus 6 kg vara trecuta mancand zilnic o shaworma de pui (si facand sala, adevarat).

Adica pana la urma, totul e sa faci sport! Doar fa!

| ROB3RT89 a răspuns:

Pe vremea cand faceam sala am incercat multe, dar am ajuns la ceva eficient si simplu.
Un ou crud, o banana si restul continutului sa fie cu lapte.
Restu sunt doar prostii care iti fac mai mult rau decat bine!

| Cosmin86 a răspuns (pentru BoneShiver):

Serios? Muschii revin la marimea initiala ca sunt "obisnuiti" sa fie alimentati din suplimente?

Esti doar un copil mic care isi da si el cu parerea, nu?

| BoneShiver a răspuns (pentru Cosmin86):

Tu de ce crezi ca majoritatea celor care fac sala, dupa ce se lasa, isi fac o burta de 5 stele? rolling on the floor)

Proteinele luate din suplimente sunt exact ca solutiile pentru cresterea parului de exemplu: Iei, ai par! (sau muschi). Nu mai iei? ne luam la revedere!

| Cosmin86 a răspuns (pentru BoneShiver):

Din cauza alimentatie... fix la fel s-ar fi intamplat si daca nu ar fi luat suplimente.

Tu cu sala arzi X calorii / luna... cand te lasi de sala, NU mai arzi acele X calorii si ghici ce se intampla cu ele. dispar prin "magie"? NU, se depun.

Eu am folosit ani de zile suplimente si cand n-am mai folosit nu m-am ingrasat si nici nu au "revenit" muschii...

Suplimente = MANCARE CONCENTRATA. Ca mananci mai mult sau bagi suplimente e FIX acelasi lucru.

| BoneShiver a răspuns (pentru Cosmin86):

Si daca aceasta "MANCARE CONCENTRATA" este asa de buna, de ce naiba ne mai chinuim sa cumparam mancare, sa gatim si sa slabim / sa ne ingrasam? Hai sa mancam toti "MANCARE CONCENTRATA".

Prietene, te asigur ca nu face bine sa folosesti asa ceva. Orice schimbare rapida intr-un organism, are urmari nasoale. Te asigur!

Ai folosit ani de zile suplimente? Abia astept sa te vad la 60 ani in carje ^_^ Crezi ca acei putini oameni de 90 ani care inca fac flotari pot sa faca pentru ca au luat in tinerete "MANCARE CONCENTRATA" (halal definitie apropo).

Bafta in continuare. Si iti recomand foarte sincer, nu mai lualaughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru BoneShiver):

Vezi-l pe Arnold cum arata la 65 de ani... sau pe Stallone. Si ei au folosit si injectii cu steroizi ( pe langa suplimente ).

Si legat de mancare, suplimentele trebuie sa SUPLIMENTEZE ce NU POTI sa asiguri din alimentatie ( gen muncesti 10 ore pe zi si nu poti sa-ti asiguri necesarul proteic ).

Normal ca alimentatia conteaza 90 % ( asta scrie pe ORICE site in domeniu ).

p.s.: suplimentele NU se iau pentru schimbari rapide... eu fac sala de 10 ani si o sa fac in continuare, nu am de gand sa schimb sala+alimentatie+suplimente cu shaorma+bere+lenevit.

| BoneShiver a răspuns (pentru Cosmin86):

Hmm... hai sa calculam: Faci sala de 10 ani. Bun. Sa zicem ca aveai cel putin 16 ani de cand faci, deci sa zicem intuiesc ca ai undeva la 26 ani.

Prietene, daca la varsta asta stai pe TPU in loc sa iti faci si tu viata... Nu stiu ce sa zic rolling on the floor
Eu am 19 ani. Lucrez calistenic de 2. Si sunt 100% mandru de tot ce am acumulat in tot acest timp! happy

Parerea mea... Du-te frumos si cauta-ti o nevasta si lasa internetul rolling on the floor

| Cosmin86 a răspuns (pentru BoneShiver):

Dupa 2 ani de calisthetics ar trebui sa stii mai multe despre nutritie si suplimente...

Vezi pe Sorin Toma, campionul national la sportul asta, foloseste suplimente la greu ( pe langa o nutritie foarte bine pusa la punct ).

Copil de 19 ani... isi da cu parerea despre nutritie happy