| Albert272757 a întrebat:

Un văr de-al meu m-a rugat să pun această intrebare pe tpu..Pentru că e obsedat de inălțimea lui, are 15 ani și 4 luni și are doar 1.67-1.68..Mama lui are 1.60-1.63 iar tatăl său are 1.73..Intrebarea lui poate cu sportul și cu o alimentație corectă să ajungă pâna la 1.76-1.78?

Răspuns Apreciat de Editori
| 44566555 a răspuns:

O persoana de sex masculin poate creste pana la varsta de aprox. 18-19 ani. Desigur ca exista si exceptii, dar de multe ori de intampla sa vina perioada de crestere masiva la perioada pubertatii. Dar sa nu si faca griji, poate avea cresterea accelerata oricand, toti o avem diferit, daca esti scund inainte de pubertate, poate insemna ca perioada de crestere accelerata poate veni mai tarziu, desigur si vice versa

2 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Mai are de crescut oricum, parerea mea casanse sunt.Acum depinde de sport, depinde de alimentatie pentru daca le face dupa ureche s-ar putea sa nu-si atinga targetul.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, poate, daca face sport intens si daca mananca sanatos.