| sweetela a întrebat:

URGENT! La handbal cand este 7 metri, 9 metri, corner? As vrea si cateva chestii legate de acest joc, cateva notiuni introductive de exemplu ce sa faci si ce sa nu faci pe teren. Funda

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Am jucat handbal de performanta mult timp, deci stiu despre ce vorbesc, dar imi vine foarte greu sa-ti explic. Nu pentru ca nu stiu despre ce e vorba, ci pentru ca aceste lucruri nu prea se invata citind. Dupa 2-3 meciuri de handbal urmarite cap-coada cu atentie, vei intelege imediat tot regulamentul. In fine, incerc sa-ti raspund la intrebare: 9 metri se da, in principiu, cand este comis fault pe semicercul de 9 metri. 7 metri se da atunci cand un jucator care este in pozitie iminenta de gol este faultat sau atunci cand aparatorii comit fault, ei fiind in semicerc. Acelasi lucru se intampla si daca aparatorii sunt in semicercul de 6 metri si blocheaza o minge aruncata. Cand bati 7 metri nu ai voie sa misti varful (daca te uiti la un meci vei intelege despre ce vorbesc). Corner se da atunci cand o minge aruncata este atinsa de aparator, iar aceasta ajunge in spatele portii. Daca portarul o atinge, nu va fi corner. Altceva ce sa-ti mai zic, nu ai voie sa faci decat 3 pasi cu mingea in mana, nu ai voie sa bati mingea, iar apoi sa o prinzi pentru ca vei fi penalizata cu dublu dribling, nu ai voie sa faci fault din spate, fault in situatie iminenta de gol si nu ai voie sa intri dur pentru ca vei primi 2 minute eliminare sau cartonas rosu. Despre durata meciului si posturile intr-o echipa nu-ti mai zic, banuiesc ca le stii.

2 răspunsuri:
| Anonimuserr a răspuns:

Citeste aici pe site-ul oficial al Federatiei Romane de Handbal regulile de joc.
Sunt aceleasi pretutindeni unde se joaca.
http://www.frh.ro/......202010.pdf

http://www.scritub.com/......592411.php