| leeya a întrebat:

Cand se bate corner la handbal?

Răspuns Câştigător
| Danzell a răspuns:

Nu exista corner la handbal

mingea data in afara terenului pe linia portii este repusa de pe liniile laterale. nu mai stiu insa de la ce nivel este repusa.

cauta regulament handbal. gasesti in acel regulament undeva la articolul 11

2 răspunsuri:
| Danysan a răspuns:

Nu am auzit de asa ceva.Nu se bate -o fi fost de mult dar acum nu se mai practica.

| soloangel01 a răspuns:

Nu stiu sigur daca raspunsul meu este corect, dar, cornerul la handball se bate daca atunci cand o echipa este in atac si cealalta in aparare, un jucator al echipei din atac arunca la poarta si un jucator de la echipa din aparare atinge mingea si aceasta iese din teren pe linia care este poarta(nu pe linia portii)atunci se da corner pentru echipa din atac.cand se bate corner echipa din aparare sta intre 6 si 9 metri si lasa jucatorul care bate corner sa paseze oricarui coechipier. daca portarul respinge mingea peste poarta sau pe langa poarta nu este corner!