| celcestainsuspensie a întrebat:

A avut Jules Verne parte de o intalnire de gradul 3, iar la un moment dat, a putut calatori in timp? Sau, pur si simplu, s-a nascut prea devreme?

7 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Спинесхиверс, problema e că StarTrek a ilustrat doar cum arată anumite tehnologii care au apărut doar câţiva ani mai târuziu.
Însă Jules Verne (sau Leonardo Da Vinci, mai devreme) au descris cu lux de amănunt principii de funcţionare nedescoperite la vremea sa.
Nu cred că a călătorit el însuşi în timp. Însă, o întâlnire cu cineva care poate n-avea ce căuta în timpul acela nu e chiar în totalitate de exclus.
În realitate nu vom şti niciodată, la fel cum nu o să ştim cum, când şi unde a murit William Shakespeare (pentru a cărui dată a decesului sunt 4 date diferite din ani diferiţi) sau Nicolae Teslea (cunoscut publicului ca Nikola Tesla - de asemenea o dată clară a decesului său nu e cunoscută).
Salut.

| mihaibrasov a răspuns:

Pai daca Jules Verne s-a nascut prea devreme, atunci DaVinci s-a nascut mult prea prematur. DaVinci proiectase masina de zbor, care a fost construita doar dupa 400 de ani.
Eu as scrie azi o carte in care as demonstra ca este posibila calatoria prin spatiu cu viteza gandului. Si la inceput ar fi un s. f., iar peste 100 de ani ar fi realitate. De ce? Pentru ca eu gandesc mai mult. Uita-te la K-Pax. E o boaba de adevar in filmul ala.

| Gizăz a răspuns:

În serialul original Star Trek apăreau monitoare subțiri asemănătoare cu LCD-urile de azi și multe alte lucruri care azi există într-o formă sau alta. Cam același lucru și cu Jules Verne. A fost un tip cu o imaginație bogată și progresul tehnologiei a adus/va duce la trecerea din plan SF în plan real a multor lucruri.

| SatanaInIzmene a răspuns:

A avut harul unui vizionar. L-a ajutat foarte mult capacitatea de a scrie si a explica ceea ce ¨visa¨.
Sa nu-l confundam cu Leonardo da Vinci sau Nicolae Teslea, in opinia mea, cei doi fiind adevarate genii ale omenirii.Stii vorba aia : Inteligentii lucesc, geniile sclipesc!(?)

Răspuns utilizator avertizat
| Aldebaran a răspuns:

Am auzit si eu ca Jules Verne a fost un mare vizionar. Nu stiu mai nimic de omulean. Imi poate recomanda cineva o carte din asta pe marginea careia se pot face speculatii? Din cate am mai citit pana acum Jules Verne a fost un initiat mason de rang 33

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Era un tip inteligent cu imaginatie bogata (lucru care-i caracterizeaza pe vizionari) si care avea cunostinte cu pregatire in diverse domenii. Se stie ca inainte de a scrie o carte, statea mult de vorba cu respectivii. La toate astea, se adauga si faptul ca fusese un tip studios la viata lui si avea o bogata cultura generala. In ziua de azi, spunem pe scurt, ca avea un IQ ridicat.