| hasiuc a întrebat:

A incercat careva din voi cu gandul sau practic sa realizeze un Perpetuum Mobile? Unde v-ati impotmolit? Idei pareri?

Răspuns Câştigător
| DryIce a răspuns:

Nu perpetum da am vazut cu magneti neodezici pe youtube care e aproape de a fi autosustenabil. Parca avea punte V in 4 parti. Mi-a placut si ar fi frumos sa avem generator electric free for charge. Daca cu magneti abia merge, acuma fara ce sa mai zicem. E imposibil folosind doar gravitatia pe post de "lucru mecanic" sau cum sa ii zic. Macar magnetii au camp magnetic si sunt mai multe forte in joc. In fine da ar fi frumos sa se realizeze unul big grin

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

N-ai invatat la fizica faptul ca e imposibil de construit un perpetuum mobile care sa functioneze?

| drutzix a răspuns:

La partea cu perpetuum mobile incalca legile fizicii.

| MMAV a răspuns:

Practic nu piti constiu un perpetum mobile teoretic daca energia sistemului rămâne constata da... Eu m-am gândit la un ansamblu circular cu magneti autosustenabil dar nu am avut capacitatea financiara sa il fac nu e foarte cump dar nu am avut nici timp. E vorba de un cerc cu magneti dispusi cu acelasi pol spre exterior si unul sau doua trei puncte in care plasezi alti magneti preferabil bara in apropiere tot cu câ polul opus si când învârti de cerc ar trebui sa sevroteasca singur... Acum nu am încercat dar se poate sa meargă si sa se încălzească... Daca esti interesat iti explic pe larg da mesaj.