| Hyperion7 a întrebat:

Banii, viața sau mustața?
Argumentează

Răspuns Câştigător
| OSLOMELBOURNE a răspuns:

Dumnezeu

25 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Argumenteaza tu!

| Hyperion7 explică (pentru Violleta2022):

Daca ai fi pătruns problematica îndeaproape, ai fi găsit răspunsulwinking

| Violleta2022 a răspuns (pentru Hyperion7):

Am trecut demult de varsta cand cautam raspunsuri la intrebari de copilas. De aceea ti-am cerut tie o aurgumentare, sa vad ce ai in cap.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Hyperion7):

Pardon, adolescentin ca nu mai esti copilas la 19 ani (dar esti inca adolescent happy

| dullcat a răspuns:

N-am mai auzit asta de cand aveam 10 ani.laughing)

| Hyperion7 explică:

Apreciez și respect părerile părților implicate în acesta discuție! Insa nu vreau sa existe cumva certitudinea că aș vrea să stârnesc vreo cearta sau ceva! Temele de discuție pe care le abordez, le abordez din pricina faptului că aș vrea să știu cum vad oamenii de fapt viața și aspectele ei adiționale! Nu vreau sa fiu perceput ca un incitant la ura!
Mulțumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Banii nu aduc fericirea

| Ilovedinero a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca tot nu am reusit sa iti deschid ochii. imi pare rau pentru tine dar ramai la capra cu trei iezi ca nu esti facut pentru lumea de afara

| Ilovedinero a răspuns:

Banii, fara bani n-are viata rost si cu bani imi fac si mustata sa creasca.Care zice ca exista lucruri mai importante decat banii in vita ori e prost ori imatur

| Hyperion7 explică (pentru Ilovedinero):

Te contrazic.
Banii nu sunt totul și nu, nu sunt vreun imatur sau ceva,însă uite explicația.
Banii pot cumpăra aproape orice,pe alocuri și fericirea,însă fericirea asta devine ca un drog când ai foarte multi bani,deoarece vrei tot mai mult,mai mult și mai mult pe zi ce trece,ducându-te intr-un egoism absolut și te vor face sa fii și antisocial,deoarece vei căuta în bani ceea ce un om n-ar putea să îți ofere,ducând ulterior la tulburări grave de comportament. Daca ai pătruns doar puțin prin "moara cu noroc" a lu Slavici ai fi văzut că banu îți întunecă rațiunea și te face sa devii nociv.
Pe langa asta,cu banii nu poti cumpără sănătate, iubire, timp și nici spiritualitate. Oricat ai nega că nu ai nevoie și te descurci, tine minte un lucru! Nu iei nimic cu tine pe lumea cealaltă, daca exista.Asa că degeaba te spargi in figuri că tot un morman de oase ajungi la un moment dat.
De aceea eu consider că ar trebui sa existe un echilibru între iubire și bani!
Banii nu pot cumpăra iubirea, dar din iubire poți construi un imperiu!

| Sekim a răspuns (pentru Hyperion7):

Esti copil cel mai probabil. Daca nu, esti foarte imatur pentru ca nu privesti cum trebuie. In viata asta ai o decizie importanta : ori esti un om bun, ori esti un om rau. Banii nu aduc fericirea? Cine spune asta? Oamenii saraci si oamenii bogati care sunt si ei imaturi. Banii aduc cu siguranta fericirea, banii pot cumpara sanatatea, pot cumpara timpul si pot cumpara si iubirea. Diferenta se face in perspectiva ta si punctul din care privesti situatia. Nu aduc banii fericirea? Pai daca ai bani si nu esti fericit, inseamna ca nu folosesti banii cum trebuie. Foloseste banii pentru binele altora si ai sa vezi ca o sa vina fericirea atat lor, cat si tie. Nu poti cumpara sanatate? Depinde la ce te referi. Si daca esti pe patul de moarte da dar, tot poti cumpara sanatatea, doar ca, nu sanatate pentru tinewinking. Acum, cu siguranta ca ai si tu dreptate aici :,, banii iti intuneca ratiunea si te face sa devii nociv ". Da, asa este, dar tu vorbesti despre oameni rationali sau despre oameni irationali? E foarte important sa specifici. Daca vorbesti in general, da, banii sunt ceva rau. Daca vorbesti despre ceva specific, cand banii ajung pe maini bune, nu exista nimic rau acolo.

| dullcat a răspuns (pentru Sekim):

Nu e nicio decizie.Toti suntem buni si rai in relativ egala masura, tot timpul.Pentru unii suntem buni, pentru altii suntem personajul negativ din povestea lor in care ei sunt buni.Asa functioneza viata si ar fi chiar dubios daca lucrurile ar sta altfel.laughing

| Ilovedinero a răspuns (pentru Hyperion7):

Da, tot un morman de oase ajungi la un moment dat dar conteaza ce ai facut pe lumea asta. Daca nu ai bani, nu ai nici sanatate.Realizeaza faptul ca daca nu ai bani nu vei fi luat in seama de nimeni.Mai ales in spitalele de stat si nu vei avea cum sa te tratezi.Crezi ca sanatatea nu trebuie intretinuta?
Iubirea- crezi ca iubirea o intalnesti pe camp la fân? Iti trebuie bani, trebuie sa iesi cu persoana iubita, trebuie sa ai ceva in portofel caci oricat de frumos ai fi si te-ai comporta daca nu ai un ban in portofel iar nimeni nu te va lua in seama.
Timpul- degeaba il ai daca nu faci nimic cu el. Daca n-ai bani ce faci? Stai in casa si te uiti pe tavan? Iesi pe camp la fân cu " iubirea". Daca ai bani, iesi in oras, in cluburi, cu prietenii, mergi in exursii. Daca n-ai bani nici cu abonamentul la sala n-ai treaba da nu prea are rost sa-l ai ca daca n-ai bani nici nu mananci.
Spiritualitatea- se aduce prin liniste.Si stii ce aduce linistea cel mai bine? Siguranta ca ai bani pentru urmatoarea luna.Ca iti permiti sa faci ce vrei si cum vrei.Trezeste-te si nu mai pune botu la toate rahat-urile ca doar aia care n-au bani zic ca banii n-aduc fericirea.In ziua de azi nici in biserica nu esti primit cu bine fara bani.Si sa clarific.Biserica, casa Domnului este locul in care trebuie sa fii " smerit".

| Sekim a răspuns (pentru dullcat):

Pai eu am vorbit despre un subiect, si tu ai raspuns cu ceva general, asa ca? Logic ca trebuie sa existe o balanta intre bine = rau. Scopul e sa fi un om bun cu cei care merita, nu cu absolut oricine. Eu am spus ca daca vrei ca banii sa iti aduca fericire, trebuie sa ii folosesti in scopuri bune.

| Hyperion7 explică (pentru Sekim):

Poate sunt copil ...sau nu?
Cert e un lucru,faptul că tu aduci in discuție balanta bine-rau,asta nu face justificabilă expresia "banul,ochiul dracului" și să îți zic și de ce!
Tot "moara cu noroc" e un exemplu elocvent…Gheorghiță,din om bun,a devenit o bestie fara scrupule atunci când s-a văzut cu averea in poale!
Indiferent de cum ești,banii tot te vor perturba într-o mai mică sau mare măsură!
Și să îți mai zic o chestie, legat de cazul Pandele (că da, mai dau cate un ochi și pe la tv), deși omul ăla poate era doar un simplu om și voia să bage și el din banii statului în buzunare, acum a ajuns să își pună și rudele in funcții mari și să îi acopere in caz de ceva.Motivatia e că poate să o facă și abuzează de puterea lui,ceea ce îl face penal in acesta privința!

Nu e vorba de maturitate sau imaturitate in topic,dar o sa acopăr o chestie. Uite,cred că ești destul de trecut prin viața sa înțelegi că nu banii te maturizează,ci viața cu ale sale experiențe! Sunt copiii de bani gata care nu știu ce e aia responsabilitate și totuși,au bani,adica ar putea pe cineva să îi învețe să fie maturi,nu? De ce n-o fac totuși și ajung niste epave in societate,influențandu-i și pe alții Intr-un mod negativ?
Banii aduc fericirea da? Atunci de ce majoritatea miliardarilor globului sunt nefericiți și se simt neîmpliniți,in fond,ar putea cumpăra iubirea,nu?
Spune-mi tu mie ce om bogat folosește banii pentru binele altora,asta suna a povestehappy
Când vine vorba de bani,rare sunt personale care chiar investesc in ceva bine,însă majoritatea ii folosesc in scopuri personale!
Daca ai cancer,sida și alte boli foarte grave,crezi tu că te poți vindeca de ele? Gresit!
Dacă ești pe patul de moarte,nu mai cumperi nimic și nici banii nu-i mai poți folosi după.Si că tot veni vorba,de ce există atât ura când vine vorba de moștenirea averii celor decedați?
Mai mult,nu e vorba de om rațional sau nu,orice om, indiferent,are ca slăbiciune banul și cu cât este mai mult,cu atât dorința de a avea și mai mulți creste! Si mai mult de atât,cei ce au prea multi bani,ajung la concluzia că ar putea cumpăra și viața unui om, însă e total greșit! Chestiunea asta derivă din faptul că ajungi atât de dependent de bani, încât ajungi la concluzia că lumea ar trebui sa-ti stea la picioare. Ceea ce, din nou, e greșit!
Vreau și eu să știu acele mâini bune pe care au ajuns bani și au făcut minuni! Mulțumesc!

| Ilovedinero a răspuns (pentru Sekim):

Sincer imi place cum gandesti.Si tu si dullcat aveti dreptate in ceea ce spuneti si nu faceti filosofii ca Mihai?

| Hyperion7 explică (pentru Ilovedinero):

Ești foarte simpatic laughing

| 1234568807 a răspuns (pentru Ilovedinero):

Chiar exista, sanatatea

| Sekim a răspuns (pentru Hyperion7):

Tot ce ai spus tu ajunge la o singura concluzie, persoana conteaza și mai ales creierul. Cu siguranță că sunt mulți bogați care sunt triști dar în același timp stai liniștit, nu înseamnă că dacă sunt bogați sunt și oameni cu caracter care chiar valorează ceva. Nu poti vindeca cancerul și sida când vine vorba de tine, așa este, dar exact asta am spus și eu. Nu întotdeauna poți să îți aduci fericite direct ție cu bani, sa îți cumperi sănătatea ție sau chestii de genul, dar poți să o faci pentru alții care au doar nevoie de ajutor. Cât despre oameni și cazuri în care banii au ajuns pe mâini bune, sunt puține cazuri. Tocmai de asta noi trebuie să facem diferențawinking. Tu păstrează ți părerea ta cat vrei. Întâi fa tu bani încât să nu mai ai loc de ei și apoi spune mi daca ești fericit sau nu ( când îi ajuți pe ceilalți ).

| Ilovedinero a răspuns (pentru Hyperion7):

Te rog eu lasa moara cu noroc si capra cu trei iezi ca n-are niciun rost.Mama mea a avut niste probleme de sanatate etc etc etc si eu m-am nascut cu aproape 3 luni inainte de termen iar asta face ca eu sa fiu o persoana ff bolnavicioasa.La varsta de 2 ani am ajuns la UPU noaptea cu hernie inghinala si era nevoie urgenta de operatie.Nu era chirurg de garda.Cum se face ca in momentul in care tata si-a scos putin portofelul din buzunar s-a gasit si chirurg? La varsta de 12 ani am ajuns la spital cu infectie pulmonara ff urata.Cum de s-a mai gasit un loc liber in salon in momentul in care tata si-a scapat portofelul din nou? Eu provin dintr-o familie buna, care mereu a avut bani. Tata detine o firma, mama este asistent medical generalist la o policlinica privata cu preturi minunat de mari.Mereu am avut bani, inca din clasele primare imi cadeau pe mana banii si ma lasau sa mi gestionez singura.Mereu parintii mei aveau grija sa am cele mai frumoase rechizite, cele mai frumoase haine si cele mai bune si de calitate echipamente la toate sporturile pe care le-am practicat.Si cu toate astea sunt fericita.Stiu sa ma descurc in orice situatie.Lucrez part time la firma tatalui meu, si am " salariu" sunt intretinuta de parinti si daca am vreo pofta fratele meu e prezent.Ghici ce? Sunt absolut fericita si acum si sanatoasa.Crezi ca daca parintii mei nu aveau bani eu mai eram unde sunt acum? Sau mai eram persoana care sunt acum?
Am iubit de aproape 2 ani.Crezi ca am cautat bani la el? Este un baiat cu bani si totusi nu m-am uitat la chestia asta dar eu nu as putea sa ies cu un baiat care nu-si permite nmc si nici nu ar face ceva in privinta asta

| Ilovedinero a răspuns (pentru Hyperion7):

Si ca tot spui ca banii aduc dependenta.Totul depinde de bani.Banii fac lumea sa se invarta iar fara ei. ar fi gata tot deoarece oamenii sunt prea egoisti.Azi vezi un om care te roaga cu tot sufletul sa ii dai un leu si daca ii dai maine iti garantez eu ca nu te mai recunoaste.Am spulberat visul a doua fete care aveau acelasi vis ca mine doar ca sa mi-l pot implini.Dar ca sa le pot spulbera a trebuit sa ma antrenez de 2 ori pe zi.Crezi ca daca nu aveam bani ma mai puteam antrena? Parintii mei plateau 3500 de lei pe saptamana pentru antrenamente si uite asa mi-am implinit visul.Dar celelalte nu se antrenau la fel de des ca mine si nici nu aveau antrenori atat de buni. Fara nici un fel de parere de rau le-am vazut cum plangeau in spatele ring-ului dar cu cea mai mare bucurie m-am urcat pe podium si mi-am vazut tatal bucuros caci de obicei este o fire foarte serioasa.In viata uneori trebuie sa distrugi visele altora ca sa ajungi unde vrei tu si sa lasi o amintire buna in urma.Da, toti ajungem in pamant dar conteaza ce facem cat suntem acum, aici.Trebuie sa iti traiesti viata, din plin, sa te distrezi, sa te relaxezi, sa ai liniste sufleteasca si ca sa faci toate astea ai nevoie de DINERO

| Ana2921 a răspuns (pentru Ilovedinero):

O să încep prin a spune asta: deși sunt de părere că fiecare are dreptul la opinie și cu atât mai mult la a și o exprima, văd că tu nu gândești la fel...de ce trebuie să-mi bagi pe gât că părerea ta e literă de lege? Ba mai mult, să mă jignești pentru simplul fapt că nu împărtășesc aceeași părere ...asta spune multe despre tine și nu prea bune. Trecând peste, de unde până unde " fără bani viața n are rost "? Te contrazic cu vârf și îndesat. Nu totul se rezumă la bani și sunt mult mai multe lucruri importante în viață care bat banii,precum iubirea,sănătatea și timpul, lucruri pe care nu le poți cumpăra cu nimic în lume și vei ajunge în punctul în care vei realiza lucrul ăsta și va fi probabil mult prea târziu. Banii n-au existat dintotdeauna, au apărut mult mai târziu, dar știi ce a existat tot timpul? Viața, ori viața e cel mai important lucru, mai întâi de toate. Crezi că pe vremea când nu existau banii, oamenii nu mai erau fericiți și nu mai iubeau? Crezi că toate astea au venit odată cu banii? Îți zic eu că nu. Se vede cât ți-au întunecat banii judecata din moment ce crezi că viața n-are rost fără bani.

| Ilovedinero a răspuns (pentru Ana2921):

Spune-mi te rog frumos ce faci tu acum, in 2023 fara bani?
Iubesti? Pe stomacul gol?
Traiesti ca sa te uiti pe tavan?
Traiesti timp in care iti poti face un vitor frumos dar daca tu alegi sa stai cu durerea de stomac si cu iubirea. your choice

| Ilovedinero a răspuns:

Stai usurel ca n-aveam treaba cu tine, acum am observat ca ti-am raspuns tie din greseala, am vrut sa ii raspund lu' Mihai