| Duhovnicul a întrebat:

Aceasta intrebare a fost refuzata, ma intreb de ce : Nu avem voie sa vedem religia asa cum este ea? De ce ne deranjeaza daca astfel de lucruri sunt cat se poate de reale? Cum comentati?
http://www.crimetime.ro/......video.html

Răspuns Câştigător
| noreligion a răspuns:

Teddy, am observat si eu ca se sterg intrebari.Probabil ca sunt cativa pe acest forum carora le este frica de adevar, drept urmare, nu stiu sa faca altceva decat sa raporteze intrebari, iar unii moderatori, mai zelosi din fire, se lasa antrenati in acest joc.Insa eu sunt capoasa, continui sa dezvalui adevarata fata a crestinismului, aceasta minciuna de religie care ar trebui interzisa la nivel mondial. S-au infaptuit atat de multe crime in numele ei, incat este numarul 1 intre cele mai,, criminale'' religii. Iar cea mai abjecta,, crima'' a fost arderea bibliotecii din Alexandria.Acolo se gaseau foarte multe dovezi care ar fi aruncat la gunoi aceasta religie,, inventata'' de catre Pavel.
Ma intreb, cum acesti credinciosi spun ca Dumnezeu este peste tot, daca acest Dumnezeu al lor este de fata cand un grup de golani violeaza o fetita, sau cand un drogat isi omoara mama pentru 10 lei?

19 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Totusi blănda treaba asta la musulmani, o mica corectie la o abatere de la cele sfinte. Crestini in timpul Inchizitiei te ardeau de viu daca nu credeai ce vroiau ei. Asa ca nimic nou sub Soare.

| Hombre a răspuns:

Mai dar pe unde sunt religiosii? Nu bagati si voi un comentariu aci', in afara de tepele stereotipe despre Dumnezeu bagate de @Dragalasul restul sunt plecati in "concediu". Aiurea cica nici usturoi n-a mancat si nici gura nu le miroase. Mai @dragalasule mai lasa frate abureala asta, nu vezi ca indivizi aceia sunt rupti cu bataia si isi risca si viata pentru o utopie, pentru niste zei inventati de o lume primitiva care s-a stins de mult. Acest filmulet demonstraza inca o data metodele de constrangere religioase, dar ce constrangere? Tortura religioasa fratioare in secolul 21. Dumnezeu ne iubeste lasandu-ne sa ne torturam intre noi, cica "ne-a lasat liberi in alegere". Ce gogoasa frumoasa pentru naivi.rolling on the floor

| Hombre a răspuns:

De cand se stie calai au fetele acoperite si este lesne de inteles de ce, iar daca este o facatura de ce cei batuti are fetele descoperite, crezi ca-si permitea cineva sa apara intr-un filmulet astfel pentru discreditare si isi asumau acest risc? Nu se leaga amice. Daca era o facatura atunci aveau toti fetele acoperite.

| Hombre a răspuns:

@Re.Grigore (Md), nici religia crestina nu te obliga la credinta si totusi stii ce ravagii a facut in perioada medievala. Sunt de acord cu tine ca in Islam nu se forteaza la credinta dar sunt anumite comunitati care au propiile lor intrerpertari asa cum bine spui "au impletit cutuma tribala preislsmica cu Islamul.Deci filmuletul posibil sa fie dintr-o asemenea zona daca nu cumva este chiar o facatura. Dar ciudatenia am mai spus-o, de ce agresori acoperiti si cei maltratati nu.

| syme a răspuns:

Ce fericire ar fi daca ateii ar putea fi consistenti din punct de vedere rational atunci cand afirma expresii de genul "lucruri cat se poate de rele". Dar chiar daca le-ar putea exprima, ar fi si mai bine daca ar putea aduce cel putin un motiv rational (si, desigur, consistent cu pretentiile ateismului de adevar) pentru a indemna o minte rationala sa nu le comita.
Ori se merge pe sloganul `animalele sanatoase nu se comporta astfel`? Daca ateismul este adevarat, ar trebui oare ca omul, sau orice alta entitate, sa se comporte intr-un anumit fel? Iar daca nu ar trebui nimeni sa se comporte in felul cutare, de ce i-ai critica pe unii care fac un lucru despre care nu se poate spune ca nu trebuie facut?
Poate ajuta si: http://wordarmy.org/2010/08/05/eroarea-noului-ateism/

| ania a răspuns:

Daca filmuletul e real nu facatura, ce vezi acolo e incalificabil.
Nu cred ca e insa un argument in favoarea ateismului.
Din perspectiva luptei pentru supravietuire, poti spune ca cei mai tari ii elimina pe cei mai slabi, deci omenirea progreseaza.
Faptul ca privind astfel de scene ti se trezesc sentimente radical diferite decat atunci cand privesti o lupta intre cerbi, mie imi spune tocmai ca noi intuim ca suntem radical diferiti de animale si ca ceea se revolta dinlauntrul nostru e tocmai "asemanarea cu Dumnezeu" cu care suntem pecetluiti fiecare.Inclusiv tortionarii islamisti sau ai inchizitiei.Am citit multe marturisiri ale cosmarurilor pe care le au cei care care i-au torturat pe semenii lor. Cei ce fac astfel de lucruri isi lezeaza propria umanitate si mustrarile de constiinta arata ca pecetea divnitatii e si asupra lor, nu ca sunt castigatorii vreunei batalii pentru supravietuire. Dumnezeu uraste orice asuprire, oprimare.

| Duhovnicul explică:

@Noreligion, dar de ce sa le raporteze? Daca sunt atat de convinsi ca au dreptate si mai ales simt ca au argumente solide atunci de ce nu raspund intrebarii respective pentru a ne arata ca ne inselam si implicit pentru a ne demonstra contrairul?

| hândel a răspuns:

Vedeti pe acelasi site cazul celor 2 frati de 17-15 ani(din aceiasi tara, parca) confundati cu niste hoti, si pedepsiti de localnici cu moartea prin bataie si batjocorirea cadavrelor. Socant! Nu-l recomand copiilor. Religia, chiar daca se neaga acest lucru, este cea mai violenta-salbatica creatie a omului. Un ateu niciodata n-a fost partas intr-o asemenea situatie, si asta ar trebui sa spuna ceva.

| Eron a răspuns:

Aceea nu este religie. Dumnezeu nu ar cere niciodata asa ceva, intrucat El nu forteaza pe nimeni.Va rog, nu mai numiti aceste chestii religie.

| enchanted a răspuns:

Asa e in lumea araba se omoara cei care nu se inchina dupa coran, aici in Romania suntem liberi in credinta, putem crede in cine vrem si sa tinem ce religie vrem dar s-a pierdut credinta, acum oamenii cred in bani si avere facuta repede chiar daca altii au de suferit, acum mentalitate este sa moara vecinul sa imi ramana mie capra, inainte era sa moara capra vecinului

| Costel95 a răspuns:

Daca nu ai observat acolo este despre Mohamed. La pagani totul e diferit. Ei stiu doar sa omoare pe cineva daca nu slujeste lui Mahomed, insa crestinii trebuie sa fie plin de dragostea lui Hristos. Si in legatura cu religia si eu zic ca e o prostie. Religia mai mult desparte oamneii, daca unul e ortodox si unul penticostal, nu prea merge. Din cauza religiei s-au creat razboaie.Eu cred ca degeaba ai o religie atata timp cat nu-L ai pe Hristos!

| WickedBoy a răspuns:

laughingCrezi ca e atat de simplu?laughingCrezi ca totul se rezuma la inchinat si atat? De unde crezi ca pornesc atatea razboaie?
Totul e din cauza la faptul ca se gasesc niste destepti care ii obliga pe oameni sa creada intr-un zeu din asta apoi zic:

Voi va sacrificati si aruncati in aer x cladire a paganilor pentru ca zeul nostru sa ne ieste si chestii din astea
Oamenii pentru ca sunt crescuti in religia asta atat de exigenta ajung sa creada ca ceea ce zic aia e adevarat.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu care este unic, infiderent cum il numesc oamenii, ne-a lasat liberi in alegere.nu vrea dragoste cu sila, nu obliga pe nimeni. vrea sa credem in el de bunavoie si convinsi de dragostea mila si iertarea lui.sant niste reguli, care ne sunt date fiindca santem oameni, dar pentru univers, aceste reguli izvorasc din acest izvor a toate.noi le spunem legi fizice, dumnezeu le spune porunci.pe toate le stie si le cheama pe nume, una nu lipseste. iar cele 5 rugaciuni ale lor seamana cu metaniile batute de noi. smerenia inimii si rugaciunea in adancul inimii cred ca sunt mult mai folositoare. dar toate astea teddy sunt de-ale oamenilor, ca vanatoarea de vrajitoare la crestini si arderea lor pe rug. ori este scris; trebuie sa ascultam mai mult de Dumnezeu decat de oameni.fiindca oameni erau si cei ce l-au ratignit pe mantuitorul nostru.si el i-a iertat.

Răspuns utilizator avertizat