| Paranormal12 a întrebat:

Acest tip de telescop este bun? Se pot face observatii astronomice cu el(planetele indepartate)?

P.S:Cel cu luneta, nu cel newtonian

http://www.europrodukte.ro/telescop-star.html

7 răspunsuri:
| Andrei7520152 a răspuns:

Stai linistit. La acel pret primesti si calitatea pe masura.

Vei putea observa luna, venus, vecina de la doi, dar cam atat.

Nu e doar o chestie de cat de mult 'zoom' are, ci si cata lumina poate capta. Daca obiectivul de la capat este foarte mic, degeaba maresti de 50 de ori, ca oricum nu vei vedea nimic. Cu o marire de 32x vei putea destul de greu sa distingi inelele lui saturn. Marte va fi un bob rosu fara trasaturi. O sa vezi benzile de pe jupiter, plus lunile. Depinde unde stai. Daca stai la oras atunci nici nu merita sa cumperi un telescop (indeferent de calitate) ca oricum nu vezi nimic

La galaxii, nebuloase nici sa nu visezi (decat daca stai la tara fara pic de poluare)

| Andrei7520152 a răspuns:

Eu am urmarit planetele fara Tracking.

Idea e ca pamantul se misca rapid si orice vezi prin obiectiv va disparea in cateva zeci de secunde (depinde cat de marita este imaginea desigur)

| Paranormal12 explică (pentru Andrei7520152):

Dar cat de mare trebuie sa fie obiectivul ca sa fie bun? Eu doresc sa il folosec pentru planete, luna si stele. Daca se poate sub 600 lei, si pentru deep space, ar fi perfect.

| Andrei7520152 a răspuns (pentru Paranormal12):

Greu, ca pana la 600 de ron gasesti doar la 60-80mm. Preturile sunt foarte mari astazi. Am vrut sa cumpar un telescop cu un diametru de 120mm la 850 Ron prin 2010, dar m-am razgandit de prost. Astazi costa vreo 2000 de ron! Dar la 120mm deja treaba devine mai serioasa.

Poti gasi ceva la 60 - 80 mm la preturi accesibile. Mare cunoscator nu sunt. Dar din experienta stiu ca nu vei vedea mare lucru (dincolo de saturn, jupiter, etc). Calea lactee se poate observa destul de bine la zero poloare si pe vreme extrem de buna cu un astfel de telescop. De galaxii, nebuloase, etc nici nu poate fi vorba. Ochiul uman e oricum varza la aceste obiecte (par doar niste pete de lumina pe cer, nimic foarte spectaculor)

| Inferno a răspuns:

Ceva mai bun decat un binoclu.

| Radu284 a răspuns:

In afara de luna, nu o sa vezi detalii prea multe pe alte palnete. Iti trebuie un telescop destul de bun (5" sau mai mult) cu tracking pentru a vedea detalii pe Jupiter.

| Paranormal12 explică (pentru Radu284):

Imi poti da un exemplu te rog?