| VisSs a întrebat:

Am auzit de secta Amish. Ce-i aia? Cu ce se ocupa? etc

Răspuns Câştigător
| summer12 a răspuns:

Stau organizati in comunitati restranse, se imbraca in negru. Sunt foarte conservatori, separandu-se de restul lumii, invata sa se descurce singuri, nu depind de societate, isi construiesc singuri casele, manaca doar ce cresc ei in curtile lor sau pe camp. Si nu in ultimul rand, sunt foarte credinciosi. Cam asta stiu eu despre ei tongue

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Amish nu este o secta.Este o comunitate destul de restransa care respinge modernismul.Nu au curent electric si au o imbracaminte specifica.Ei se bazeaza doar pe ce scrie Biblia si atat.Cam atat stiu eu despre Amish. Sper ca te-am ajutat.