| UnderPressure a întrebat:

Am gasit intr-un documentar notiunea de "timp simetric".
Poate sa-mi explice cineva despre ce este vorba?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Este un concept deformat al timpului newtonian, amestecat cumva, cu termenul "Timp holografic".
"Timpul simetric" ne spune ca aceasta a patra dimensiune trebuie interpretata ca fiind un cerc, nu o sageata de la trecut, spre viitor, si ca, prezentul este influentat si de viitor, nu doar de trecut.
O reprezentare "mecanica" a acestui "tip" de Timp este grosier, miscarea de balans a unui pendul, care se vede identic, indiferent ca timpul se "scurge" de la trecut spre viitor, sau din viitor, catre trecut.
O teza...bizara, daca te gandesti ca natura Timpului nu a fost inca inteleasa pe deplin.

P.S. Nu inteleg ce a explicat Steregoi, si ce idee are el despre Spatiul prezent in raspuns, (spatiu a carui natura este la fel de neinteleasa deocamdata).
Probabil interpreteaza si relativitatea timpului, la fel ca restul indivizilor de pe acest site, cu clasicul exemplu: "sarutatul unei fete, versus statul pe carbuni incinsi".
De unde naiba sa stie ca in exemplul atat de glorificat, e vorba de conceptul de "Timp psihic"?
O secunda...sa ma minunez.
Gata! big grin

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Depinde de contextul in care l-ai gasit; pentru ca poate fi vorba despre doua notiuni diferite de timp:
1. Timp simetric -se poate vorbi de doua timpuri care merg impreuna, in sensul ca unul se sincronizeaza cu altul.
2. Timp simetric -in sensul ca este perfect; simetric.

| UnderPressure explică (pentru anonimg):

Era ceva legat de Newton dar nu gasesc nimic cu Google.

| anonimg a răspuns (pentru UnderPressure):

Am găsit aici, dar e lucru cam încurcat pentru mine, cu toate că înțeleg doar atât cât poate înțelege omul obișnuit:
https://www.scientia.ro/fizica/fizica/1160-legile-simetriei-in-univers.html

| Steregoi a răspuns:

O teorie proasta. Cica de la big-bang timpul are doua sensuri adica un timp care se scurge inapoi si apartine de spatiul in care predomina antimateria si timpul in care suntem noi in care timpul se scurge inainte si apartine de spatiul in care predomina materia.