| UnderPressure a întrebat:

Cine poate sa-mi explice termenul "lipici nuclear"?
E dintr-un documentar si era vorba acolo si despre numarul notat cu epsilon.

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

"Lipiciul" de care vorbesti este chiar ϵ (epsilon), si valoarea lui de 0, 007.
Un nucleu de heliu contine doi protoni si doi neutroni, dar este construit in etape, prin intermediul hidrogenului greu, hidrogen greu care are in compozitie un proton si un neutron.
Daca valoarea lui ϵ ar fi 0, 006, atunci un proton nu se va mai lega de un neutron, deuteriul nu ar mai fi stabil, nu s-ar mai produce heliu si universul ar fi unul simplu, alcatuit numai din hidrogen.
Daca ϵ ar avea valoarea de 0, 008, hidrogenul nu ar fi supravietuit Marii Explozii, doi protoni putandu-se lega in mod direct, nelasand hidrogen pentru alcatuirea stelelor.

| Thecurious a răspuns (pentru Darkmagic):

Interesant e ca, in fizica cu aceleasi litere grecesti, se noteaza marimi fizice din ramure diferite.
Imi amintresc ca epsilon reprezinta alungirea relativa in mecanica clasica care e egal cu raportul dintre alungire si lungimea initiala.

| UnderPressure explică (pentru Darkmagic):

Multumesc mult.
O sa ma mai uit o data si daca mai am neclaritati, revin.

| UnderPressure explică (pentru Thecurious):

Epsilon mic noteaza si cantitatile sau valorile extrem de mici, infinitezimale.
Si eu m-am intrebat de ce se folosesc in aceste domenii literele grecesti dar nu am gasit un raspuns multumitor.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Darkmagic):

Imi era dor de TPU. ❗winking
Nu. Imi era dor de voi.
Ce e cu tine? Nu te-a mai blocat nimeni?
In ultima luna s-au luat doi tipi de tine grav, si totusi zburda.
Ai devenit un om mai bun? happy
Mai intra si tu pe Skype.
Ah, si vezi ca mai sus, iar a intrebat unul daca universul e infinit! laughing

| Darkmagic a răspuns (pentru Dorotheea21):

"Doi tipi"? big grin
Unuia am evitat sa-i raspund pentru ca are o varsta, (e drept ca si el ma evita de atunci)...dar daca va mai avea un comentariu asemeni celui la care cred ca te-ai referit,...voi da in el.
Celalalt e un ins de... zece zile pe TPU, are vreo 30 de raspunsuri fara sare, deci sigur nu ar intelege ca dupa 16 ani de vorbit engleza, ai voie sa scapi un "comfort".
Imi cer umile scuze, big grin dar nu consider ca trebuie sa raspund (fie si drastic), unui nimeni.
Te-ai uitat ce "intrebari" are? laughing

Bine ai revenit.
Cel cu "infinitul" nu se califica pentru un raspuns.
La dracu, am dat 20, in care am explicat si in dunga, ca nimic nu poate sa fie "infinit".
Fierarul ala, sigur nu ar intelege.