| CronikusXD a întrebat:

Cine poate sa imi explice in mare despre ce este vorba la informatica? (liceu)

8 răspunsuri:
| FaraNume1245 a răspuns:

Word, Pascal, Excel. Pe scurt, chestii inutile.

| CronikusXD explică (pentru FaraNume1245):

Inutile? de ce?

| FaraNume1245 a răspuns (pentru CronikusXD):

Intr-o lume in care tehnologia ia amploare si exista roboti care fac unele treburi mai bine decat un om, tu inveti Word, Excel si Pascal, programe care nu te ajuta la nimic sa le stii in detaliu. Pascal-ul nu se foloseste la programare, ci a fost creat doar cu scop didactic. Word-ul si Excel-ul pot fi folosite chiar si de o persoana cu IQ negativ, fara sa ia ore de informatica. In loc sa inveti cum functioneaza un program, un limbaj de programare, ce piese sunt intr-un calculator, ce face fiecare, cum sa le inlocuiesti, cum sa iti dai seama care e mai buna din punctul de vedere X, sau multe alte lucruri, tu inveti sa faci un program care calculeaza suma a doua numere date de utilizator, un program pe care l-ai putea face mult mai bine, mai eficient si utilizabil in C++, C#, JavaScript, sau orice altceva.

| CronikusXD explică (pentru FaraNume1245):

Ma indoiesc ca se face word la informatica, la fel si despre excel. pascal nu se mai preda in scoli, pana si cei de la stiinte ale naturii fac informatica in c++.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru CronikusXD):

Nene, sunt la stiintle ale naturii. Fac Pascal si Excel, dar lasa ca stii tu mai bine.

| CronikusXD explică (pentru FaraNume1245):

Am prieteni in a 9 a la mate info si la stiinte. in constanta se preda c++

| NAT0 a răspuns:

Adică tic?
nimic interesant, staţi pe telefoane sau faceţi în word fişe.

| CronikusXD explică (pentru NAT0):

Info, nu tic, cred ca sunt lucruri diferite