| Anonimuserr a întrebat:

Am o întrebare. Dacă un articol ştiinţific este publicat într-o revistă de specialitate, poate fi publicat acelaşi articol de către acelaşi autor în altă revistă ştiinţifică de specialitate? Sau trebuie schimbat titlul etc?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In principiu se poate publica, cu exceptia faptului daca nu s-a acordat exclusivitate primei publicatii. In acest caz se poate publica in alta revista doar cu acordul primeia.

mira
| mira a răspuns:

Daca se publica in acelasi timp in doua publicatii nu este deontologic.In viitor una dintre publicatii il va refuza pe autorul care nu respecta niste reguli nescrise.

| doctorandus a răspuns:

Daca nu ascunzi faptul ca a fost publicat anterior, poti sa publici din nou, altfel se numeste autoplagiat.

| Gratielaaaa a răspuns:

Da,poate fi publicat acelasi articol de catre acelasi autor in alta revista stiintifica de specializare.