| Archangells a întrebat:

Am o multime de intrebari ce imi stimuleaza creierul. Va pun si pe voi la incercare...Ma tot gandeam...cand vom putea intelege oare universul, cate miliarde de ani de evolutie ne vor trebui?
Cum va fi rasa umana din viitorul indepartat?
Oare cum arata cu adevarat universul? Prin intermediul simturilor, noi putem percepe 3 laturi ale universului: macrouniversul (planetele, stelele, galaxiile si golul dintre ele, care se indreapta spre infinit), microuniversul format din atomi, electroni, neutroni, neutrini, bossoni etc. Cu cat mergem in minus, observam ca gasim din nou un univers infinit de particule care seamana cu macrouniversul. Ce anume ne-a determinat pe noi sa alegem lungimea asta de unda in care ne situam, acest punct de echilibru? La ce distanta ne situam noi de marginile universului? de capatul macrouniversului si de capatul microuniversului? De ce fizicienii masoara universul doar in expansiune, luandu-ne ca reper pe noi, si creeaza unitati de masura din punctul de vedere pe care omul il poate percepe doar. Cand universul exista si dincolo de noi, in forma micro. Totul e atat de relativ ca si energia care se scurge din corpul unui om cand moare. Ce se intampla cu acea energie? Se contopeste cu universul sau este stocata intr-un loc numit rai? Voi ce intrebari de genul, fara raspuns aveti?

24 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Vom intelege mai repede decat iti imaginezi big grin la sfarsitul anului va fi o schimbare in constiinta, o propulsie, iar in continuare intelegerea noastra se va accelerea pana la un nivel, in urmatoareale decenii vom intelege vedea cu totul diferit realitatea poate pe langa macro micro vom vedea si alte dimensiuni ale universului, inter-dimensiuni, alte universuri

| Hmmmm a răspuns:

Cand vom incepe sa ne traim viata fara a ne preocupa exacerbat de mult de tenebrele ce o definesc partial?

| Archangells explică (pentru Hmmmm):

Cand o sa iti accepti statutul de om, ca fiinta inferioara, cu trasaturi animale,, interesat doar de chestiile marunte si pamantesti, materiale, care sunt efemere. Data viitoare cand o sa zbori cu avionul, sa te uiti la orasele peste care treci si la sate. sa te gandesti cat lucreaza oamenii aia, isi pierd viata aiurea si de sus par doar niste fire de praf, niste furnici care uita sensul adevarat al vietii in cursa pentru bani.

| Hmmmm a răspuns (pentru Archangells):

Care-i sensul vietii? Descrie-mi-l/identifica-mi-l, te rog...cat mai succint.

| Archangells explică (pentru Hmmmm):

Este prea complex si dificil de explicat.Pe scurt, pentru mine este cunoasterea stiintifica si spirituala. Nu cred ca oamenii au evoluat ca urmare a unui numar infinit de intamplari a destinului, au creat stiintele si religiile de mii de ani, doar sa ramana la stadiul preistoric de animal. Daca ajungi la o stare de detasare fata de ceea ce este material ai ajunge sa intelegi la ce ma refer cand zic scopul vietii. Poti sa traiesti intr-o casa de pamant si sa fii mai fericit decat cei care au un Lamborghini si o insula exotica daca intelegi ca tot ceea ce conteaza este fericirea, a ta si a celor din jur si nu banul dominat de Rockeffeler, Rotschild si Morgan.

| Hmmmm a răspuns (pentru Archangells):

Dar daca stadiul acela preistoric reprezinta satisfactia si implicit fericirea pentru anumite grupuri de persoane? Daca acesta este adevaratul scop al lor?

| Archangells explică (pentru Hmmmm):

Tu vorbesti de fericire ca este relativa..este relativa daca faci o comparatie cu fericirea oferita de material..care duce la plictiseala, monotonie dupa un timp. eu vorbesc de nirvana. absolutul. fericirea fara cuvinte si fara materie.apropo...si cainii mananca ceea ca ramane de la stapani si dau din coada de bucurie...

| myst a răspuns (pentru Archangells):

La ultimul meu zbor cu avionul in strainatate chiar la asa ceva ma gandeam. Vedeam luminile oraselor, intelegeam parca mai bine ca suntem doar o mica farama de nisip pe Pamant, iar pamantul este la randul lui doar o firimitura din ceea ce cunoastem noi ca si galaxie, care este doar o bucatica din ceea ce numim univers, care este doar o parte din multi-universurile care exista, care sunt doar o parte din [...]. Si atunci realizezi cat de scurta este viata si cate alte lucruri marete exista, si cum ne-o risipim aiurea, facandu-ne mai mult rau decat bine, fiind influentati zilnic de reclame si mesaje subliminale care ne indoctrineaza si ne determina sa devenim o societate de consumn, obligati sa muncim o viata intreaga, blocati intr-un birou, pierzandu-ne latura umana si devenind robotizati pentru a putea sa ne intretine starea de bunastare, fortat si subliminal impusa. Este un cerc vicios, care trrebuie sa il depasim, sa ne dam cate un "reset" din cand in cand, pentru a revenii la valorile care conteaza cu adevarat.

| RAY a răspuns:

E foarte bine ca ai multe intrebarii ma bucur intra si le blogul meu am cartii, documentare, profil-blog, eu am cateva curiozitati mari ce a provocat big bang-ul? cum a aparut viata pe pamant? ce este timpul? am mai multe intrebarii

| RAY a răspuns:

Cate miliarde de ani de evolutie ne vor trebui? uni deja inteleg universul, dar nu putem afla niciodata totul mereu e ceva nou de descoperit de aia e asa minunata stiinta
Cum va fi rasa umana din viitorul indepartat?
cred ca mai putin credula si mai mult rationala
Oare cum arata cu adevarat universul?
ca un balon mare
Ce anume ne-a determinat pe noi sa alegem lungimea asta de unda in care ne situam, acest punct de echilibru?
el sa determinat singur
a ce distanta ne situam noi de marginile universului?
pai cea mai indepartata stea e la 14 mld de ani
citeste cartea de pe blogul meu i cartea domnului hawinks

| WhatheWow a răspuns:

Adevaratele raspunsuri le vom gasi atunci cind omenirea va avea o constiinta comuna, ceea ce nu va fi prea curind, insa fiecare dintre noi va gasi o modalitate individuala de a accepta un anumit tip de raspuns raportat la modul lui de gindire. De exemplu crestinii au raspunsul lor cu privire la aceste lucruri, altii au raspunsuri putin mai consistente bazate pe teorii stiintifice. Se poate ca deocamdata omenirea sa nu fie pregatita pentru Adevar, ca atunci cind il vom afla sa vedem ca nu ne-a fost deloc strain ci ca doar imaginatia noastra bogata a facut sa nu-l acceptam.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Can afli sa imi zici si mie. si sa imi aduci si o bere

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Of doamne.astai incercare? mai incearca.dar sa fie ceva serios.

| sCzKun a răspuns:

Si eu am unele intrebari de genul asta, printre care:
Ce s-ar intampla daca o particula de materie s-ar intalni cu una de antimaterie? Sau asta a fost de fapt big-bang-ul?
De cat timp e nevoie, sau mai precis, de ce e nevoie sa il intalnim pe Dumnezeu?
In gaura neagra se presupune ca timpul nu exista, iar gravitatia este asa mare incat absoarbe si lumina, dar ce s-ar intampla daca acea gaura s-ar intalni cu o alta gaura neagra?

| Archangells explică (pentru sCzKun):

Stiu doar sa raspund teoretic la intrebarea cu antimateria. zic cercetatorii ca ar avea loc o explozie foarte violenta cu o eliberare imensa de energie. De fapt la Cern se zice ca se cauta obtinerea de antimaterie, combustibilul viitorului pentru navetele spatiale. Este un inceput, vom vedea ce vor obtine. La faza cu Demnezeu...nush ce sa zic. Eu cred intr-o forta suprioara ce guverneaza totul. Ceva anume a creat univerul, a pus legile fizicii in functiune, a facut sa apara omul, sa evolueze..care este scopul, cand o sa aflam ce este acea forta, cum a aparut..nu stiu. Gaurile negre ar recicla energia, dupa cum zic unii cercatatori. Descompun ceea ce noi numim materie si o transforma in energie primordiala. Dar toate astea-s doar teoretic, practic..nu stim nimic

| sCzKun a răspuns (pentru Archangells):

Practic: ne traim viata, sunt unele lucruri care mai bine nu le stim.

| georgeceltoma a răspuns:

De ce luna, pamantul, planetele, globulele, atomi toate sunt rotunde de ce nu sunt patrate sau alte forme?

| Johanndjmt2 a răspuns:

De ce oare lumea in care traim este tridimensionala daca in lumea quantica Tridimensionalul si Unidimensionalul sunt aceleasi lucruri.
De ce particolele se comporta ca undele?
Ce este realitatea de fapt? O iluzie?
Oare putem sa ne afectam viitorul si trecutul savarsind o actiune in prezent?
Suntem Vii si Morti in acelasi timp?
De ce toate particolele din universul asta se combina perfect cu alte particole (ca o cheie) pentru a duce la aparitia vietii?
Va creea vreodata omenirea un robot cu emotii umane, si daca da ar putea fi acesta sfarsitul?
Oare vom reusi sa facem tranzitia de la o civilizatie de gradul 0 (care isi iau energia din plante si animale moarte ) la o civilizatie de gradul 1 ( ce controleaza in totalitate planeta si fenomenele naturale de pe acesta ) fara ca sa ne autodistrugem inainte?
Oare universul se comporta de fapt ca un elastic? Oare exista inca o forta care sa opreasca efectul energiei intunecate cand aceasta scapa de sub control alta decat gravitatia sau materia intunecata?
Daca gaurile negre sunt porti spre alte universuri cum a prezis SF-ul oare la punctul de iesire ajungi intr-un univers in care legiile fizici sunt opusul din universul nostru?
Daca toate lucruriile din univers sunt legate printr-o asazisa legatura quantica atunci de ce nu ar fi posibila telepatia?
Oare sufletul traieste si dupa moarte? Oare descendentii tai sunt o versiune a reincarnata ta? Oare traiesti vesnic prin ei?
Cat de deplasata pare construirea unui lift pana in spatiu daca s-a descoperit un material (nanotuburi din carbon) aproape indistructibil care daca ar fi de grosimea unui fir de par ai putea sustine un camion pe el?

| AlexaAlexandra11 a răspuns:

Si eu am o multime de intrebari de genu dar din pacate nu le pot da de capat. am ajuns la o concluzie ca doctrina in ziua de azi est foarte mare si pe multi oameni asta ii impierdica sa isi traiasca viata cu adevarat, din nefericire, si totusi ei cred ca stiu sa o traiasca chiar daca nu este asa. Pe langa toate astea cred ca nu incep cu inceputul, cred ca este nevoie sa studiem indeajuns ca sa ajungem la inceput si sa luam lucrurile de la cap ca sa putem da de o logica cu adevarat coerenta la tot ce este in jurul nostru. Mie una cel mai uimitor lucru sau fenomen mi se pare universul, oare chiar nu are capat, este infinit? Din pacate nu cred ca o sa aflu in aceasta viata un raspuns la intrebarile mele care au o lista lunga. Multa bafta tuturor!

| popm3 a răspuns (pentru AlexaAlexandra11):

Din pacate creierul nostru e prea slab evoluat pentru a ne imagina cel putin capatul universului.Toata viata noastra se bazeaza pe idei, pe cuvantul ''poate'', iar teoriile universului cu toate ca sunt multe, atrag alte intrbari.Imi place sa zic ca ''ne nastem prosti dar murim si mai prosti'' iar singurul raspuns il vo primi dupa moarte, cand iti vei indeplini misiunea pe, aceea fiind de a trai.

| anonim_4396 a răspuns (pentru popm3):

Inca suntem bantuiti e spiritul sfintei maimute. e timpul sa fim exorcizati, nu crezi?

| popm3 a răspuns (pentru anonim_4396):

Hahaha,foarte nostim...

| anonim_4396 a răspuns (pentru popm3):

Ma bucur ca iti place. vreau funda

| popm3 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eram sarcastic si chiar daca ai merita funda nu pot sa iti dau aici prntru ca nu ii intrebarea mea