| Diva a întrebat:

Ambitia o calitate sau un defect? Ce credeti?

Răspuns Câştigător
| baba a răspuns:

Nu ştiu ce să zic, decât că a o considera un defect poate duce la un conflict interior grozav. Ambiţia o pot defini în comparaţie cu voinţa şi astfel iese ca defect. Spre deosebire de voinţă, ambiţia are un motor exterior. Ghidaţi după ambiţie săvârşim anumite fapte propulsaţi de un motor exterior, de creşterea fiinţei noastre în ochii celorlalţi. Pe când voinţa se naşte din tine însuţi.

32 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Depinde in ce scop o pui in practica, eu zic ca poate fi si o calitate si un defect.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La mine e o calitate, din ambitie am reusit sa fiu ceea ce sunt acum. Fiindca nimeni nu mi-a dat nici o sansa m-am ambitionat sa fiu mereu cea mai buna.

| Cryss a răspuns:

Eu zic ca e o calitate si asa poti reusi in viata, daca dupa ce cazi ai ambitia si curajul sa te ridici si sa iti continui drumul happy. E o calitate speciala de care multi nu dispun happy.
Ai ambitie pentru o viata mai buna, pentru un viitor mai stralucit, viitorul tau si al copiilor tai, pur si simplu ambitie pentru a trai si infrunta toate greutatile.

mira
| mira a răspuns:

O ambitie exacerbata si nerealista este un defect, in schimb ambitia care se sinonimizeaza cu tenacitatea pentru atingerea unui tel superior adecvat puterii si personalitatii tale este ceva pozitiv. Mira

| 31ea a răspuns:

Si calitate si defect

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Totul depinde de situație.
În general este o calitate.
Eu am ajuns departe cu ambiția alături.
Pa, pa.

| deiutza_9183 a răspuns:

Eu consider ca este o calitate deuarece cand esti ambitios treci de toate obstacolele vieti
find ambitios reusesti multe lucruri pe care persoanele slabe nu le pot reusihappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O calitate... te asigur

Anna
| Anna a răspuns:

Depinde in ce context o folosesti.Ca sa razbati in cariera si sa ajungi unde iti propui e nevoie de multa ambitie si vointa.Atunci e o calitate, nu toti o au. O percep ca pe un defect atunci cand merge mana in mana cu orgoliul. Spre exemplu, ma ambitionez sa nu vorbesc cu persoana iubita doar pentru nu s-a comportat asa cum mi-as fi dorit eu.etc

| ioanaa a răspuns:

Ambitia e o calitate, te ajuta sa devii mai bun si sa evoluezi. Cand e in exces, deja e lacomie sau orgoliu, ambitia nu are cum sa fie un defect (din punctul meu de vedere).

| sorana_1576 a răspuns:

Ambitia e o prostie cind o faci din razbunare, dar cind o faci din dorinta de a realiza ceva, e o calitate si poti realiza multe daca stii cind sa folosesti ambitia

| kh1ss a răspuns:

Ambitia este o calitate... pe care sincer... as vrea sa o am... dar eu nu sunt ambitionista deloc sad las in voia sortii orice :d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La fel cu avaritia,. fifti-fifti.

| andi a răspuns:

Este un defect de calitate! iti spun euwinking

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Eu cred ca este o calitate si fara ambitie nu poti obtine ceea ce vrei
se spune ca ambiţia este aliatul perfect al învingătorului.winking

| novacovici a răspuns:

Una dintre cele mai mari calitati intr-o luma apatica si plictisita

| mioara a răspuns:

Este si o calitate dar mai mult un defect

| adria1967 a răspuns:

Eu ma gandesc la ambitie ca la o putere care vine din interior si care te impinge sa lupti, sa studiezi, sa inveti, sa te adaptezi si sa treci peste esecuri, in general sa faci ceva constructiv, mai bun.

| roben174 a răspuns:

Ai putea spune calitate, dar in unele momente nu trebuie sa sa fii prea ambitios.NU ESTE UN DEFECT.

| campeannelu a răspuns:

Pai eu cred sincer ca este o calitate deosebita,, sa ai o ambitie si cred ca fiecare OM aspira la ceva,,, concluzie, este ceva normal sa avem ambitie,,,

| eu_4161 a răspuns:

Pai.......Eu spun ca o calitate pentru ca poti avea ambitia de a infata...Ai ambitia de a face ceva de bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Amabitia este si o calitate si un defect, dar in exces poate dauna socializarii.

| SakuraTheCherryBlossom96 a răspuns:

Eu zic ca ambitia este o calitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ambitia este un defect si este de foarte multe ori confundata cu perseverenta. Perseverenta este antonimul ambitiei. Ambitia presupune incalcarea oricarui obstacol, ignorand etica, prin mijloace pozitive sau negative pentru a atinge scopul propus iar perseverenta presupune a ajunge la scopul propus prin respectarea unor reguli, si prin puteri proprii.

| Orannginna a răspuns:

Ambele. In general este considerata ca fiind o calitate demna de apreciat a unei persoane. Dar daca suntem alimentati prea tare cu aceasta substanta numita "ambitie", riscam sa trecem peste cei de langa noi doar ca sa ne atingem telul si sa ne para rau mai tarziu...deci depinde cat de ambitios/ambitioasa esti. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum poti sa intrebi asa ceva? Normal ca e o calitate. Cei care zic ca e un defect sunt niste nimeni care si-au pierdut timpu aiurea iar acum regreta ca n-au avut ambitie sa faca lucrurile pe care ar fi vrut sa le faca la un moment dat in viata. Si pe langa asta, ambitia e singurul lucru pe lumea asta pe care nu poti sa il simulezi sau sa te prefaci, ambitia e ceva innascut, ori o ai ori nu o ai, nu poti sa o inveti in timp si nici sa simulezi ca ai avea ambitie. De aia sunt o gramada de nimeni pe lumea asta, pentru ca nu au ambitie, sunt niste cadavre ambulante niste mortaciuni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca o persoana abitioasa ajunge la ceea ce vrea indiferent de parerea celor din jur.si de aceea cred ca este o calitate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai mare calitate a unui om. poti ajunge sus daca mai pui si putin cap pe langa ea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ambitia e o tarfa de care ai ocazia sa te folosesti tot timpul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu siguranta este o calitate. daca nici tu nu te susti si nu te ambitionezi sa-ti atingi scopurile atunci cine o poate face?