| deiutza_9183 a întrebat:

Voi credeti ca orgoliu este un defect sau o calitate?

Răspuns Câştigător
| Diav0la a răspuns:

ORG'OLIU, orgolii, s. n. Părere foarte bună, adesea exagerată si nejustificată, despre sine însusi, despre valoarea si importanţa sa socială; îngâmfare, vanitate, suficienţă, trufie. - Din it. orgoglio. Cf. fr. orgueil.

...rezulta deci ca este un defect, caci omul cat traieste invata, niciodata nu putem spune ca suntem suficient de buni ...fiecare greseste la un moment dat ...ingamfarea, vanitatea nu aduce nimic bun...

18 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Teoretic este un defect.
Practic, ori defect ti-l poti transforma sau exploata in calitate. Depinde doar de tine.

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Depinde de care parte a orgoliului esti.
Daca cel care analizeaza problema e cel orgolios, atunci va sustine ca e o calitate. Daca e orgolios cel de langa el, va considera ca e un defect.

| lia a răspuns:

Este o calitate atata timp cat nu este exagerat. Daca iti impui o limita, care depinde de fiecare situatie in parte, este ok.

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

De cele mai multe ori este un defect happy

| greg a răspuns:

Poate fi si una si alta.Depinde de omul care aplica orgoliul. Daca cel care il aplica intelege cu adevarat situatia si e nevoie de orgoliul lui atunci e f bine. Daca il aplici doar ca sa fii bagat in seama atunci e f rau.

| unbaiat a răspuns:

Orgoliul inclin sa cred ca e mai mereu DEFECT.Se pare ca majoritatea confunda orgoliul cu AMBITIA.

| getty a răspuns:

Un defect

Răspuns utilizator avertizat
| Anca_6788 a răspuns:

Depinde de situatie, in cele mai multe cazuri e un defect

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Depinde din ce unghi al problemei privești situația...
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O calitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de situatie. poate fi si calitate, insa la fel de bine poate fi si defect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de situatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da un pistol mitraliera e un lucru bun sau rau? eu cred ca e bun daca sunt pe partea cu tragaciul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde. de situatie, de persoana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si calitate si defect.Intr-o masura mai mica poate fi calitate dar depasind masura e defect 100%

| yanny`s a răspuns:

Este un mare defect...mai bine il lasam la o parte.

| ioneluka a răspuns:

Depinde cum iei aceasta intrebare...in unele cazuri este chiar bun iit zic din proprie experienta!, dar in alte cazuri e un defect!straight facebig grin