| Thecurious a întrebat:

As vrea ca la aceasta intrebare sa raspunda si romanii din strainatate.
Cum explicati fenomenul " cotically correct " sau ( mai auzit varianta " political correctness" ).
Vreau sa aflu cum il privesc cei care raspund, caci poate sunteti adeti ai curentului politic sau din contra.

2 răspunsuri:
| Thecurious explică:

Iertati-mi greselile : politically *, am mai *, adepti*.
Este tarziu cand tastez si sunt intr-o pozitie inconfortabila.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Imbecilitate americana, dar nu numai, ca oricum ce fac americanii e copiat de multi, cum a fost IPOCRIZIA AIA NENOROCITA DE MeToo
adica distrugem House of Cards pentru ca Kevin Spacey s-a dat la cine nu trebuie, DAR IL PUPAM IN BOT pe Johnny Depp CHIAR DUPA CE SI-A **BATUT** NEVASTA angry... ca sa nu mai vorbim de islam unde femeile sunt tratate ca sclave in fiecare zi, dar nimic de genul asta nu ajunge pe MeToo

sau faptul ca in state concursul de frumusete nu se mai refera la frumusete... DELOC (geezaz)

sau faptul ca au taiat unul dintre cele mai bune filme de anul trecut de la Oscar, ca sa fie PULItically Correct (sa aiba femeie, negru, etc. ca sa nu poata fi acuzati de misoginism, rasism, etc.)

etc.