| vasighc a întrebat:

Cum se defineste, in romana,  political correctness?

4 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Este un termen pentru un set de atitudini liberale despre educatie si societate si terminologiile asociate acestora. A fi corect politic inseamna sa nu fii rasist, sexist, sau sa nu te faci discriminari fata de bolnavi. Este vorba de un cod de vorbire - care se aplica si la noi, deja. Nu se spune negru sau colorat ci afroamerican... La fel se spune persoane cu dizabilitati in loc de handicapati. Referitor la educatie - ca sa nu "afecteze" copiii sunt schimbate si povestile (am inteles ca Scufita Rosie nu este o poveste recomandata sub forma originala, ci doar cu mari modificari, incat nu mai seamana cu originalul). Acestea fiind zise, eu nu cred ca se refera totusi la politica ci la o atitudine fata de cei din jur... In romana ar fi morala sau etica... mai degraba decat politica
Cateva povesti... transcrise politically corect, pentru amuzamentul vostru
http://blogs.greenvision.ro/sinzi/?m=200901
http://jiunimea.gds.ro/2009/04/povesti-corecte-politic-de-adormit-copiii/

Iti dau mai jos

leonardk
| leonardk a răspuns:

Crezi ca are rost sa o definim in limba romana din moment ce la politicienii nostri nu exista?

| Nastia a răspuns:

Corectitudine politica[adica, minciuna politica]rolling on the floor

| alexandruh a răspuns:

Political correctness = corectitudine, cinste, atitudine corecta in politica. Asta ar fi traducerea academica. Interpretarea iti apartine