| anonim_4396 a întrebat:

Aseara cand incercam sa ma culc, cred ca aveam un vis cum eu as fi treaz la mine in pat, incercand sa ma culc si apoi am inceput asta, sau poate doar era un vis normal dar cred ca prima varianta...

A durat cateva secunde maxim, pur si simplu eram intr-o camera si mergeam cu o viteza foarte rapida la 3 patrate pe care le atingeam pe rand, pe care le despartea un perete. Am trecut foarte repede de primele 2, si la al 3-lea cand l-am atins m-am electrocutat, si parca m-am electrocutat si in realitate. Pe moment nu am putut sa respir 2-3 secunde, si tremuram foarte, foarte tare. Am crezut ca e si cutremur in momentul ala la cat de tare tremuram, si nu puteam sa ma opresc.

Are cineva idee daca poate sa insemne ceva

3 răspunsuri:
| xXVranceaXx a răspuns:

1. Intotdeauna visele sunt in subconstientul tau, iar tu LE POTI controla
2. Sperieturile le poti intalni si in visuri, iar cand te trezesti, tragi aer repede, te poti trezi cum te-ai simti ca te-ai lovit de un perete (Asta mi s-a intamplat mie, zici ca esti la rollercoaster)
3. Cosmarurile au la sfarsit ceva care te sperie
4. Probabilitatea de a fi somnambul e una mica
5. Cutremurele nu prea trezi majoritatea oamenilor
6.Tremuratul POATE APAREA si in somn, cand tie frig sau mai rar, deficitul de vitamine si minerale
7. Poate fi un moment din viitor si poate sa ti-l intample
8. Insomniile au legatura si cu visurile
9. Visurile apar cand esti in REM ( Rapid Eye Moment, atunci cand se pot misca ochii, dar sunt acoperiti de "clapa"

| Goete a răspuns:

Aseara, cand "incercai" sa te culci? - deci sa ne imaginam ca incercai sa te pui in lozitie orizontala (culcat) in pat, si eva, o forta mai puternica probabil, ca cea gravitationala nu te lasa desi tu incercai... si nu puteai sa te culci.
Am inteles bine nu happy?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În timpul somnului, creierul are alt regim de interpretare a realității decât în stare de veghe.
De starea din timpul somnului nu ești conștient.
La trecerea de la veghe la somn, frânturi de realitate se amestecă cu scenete prelucrate de creierul tău.
În stare de veghe dta participi cu creierul la imaginile care se formează în pe ecranul din cap, despre evenimentele din jur. Dar nu numai creierul participă ci și tot corpul. Acest fenomen este folosit de cei ce ghicesc cu pendulul și de radiesteziști.
De asemenea atunc când visăm, corpul face mișcăril mai mari sau mai mici, imperceptibile, care însoțesc filmul din vis.
Dta, în unul din acele momente de trecere de la veghe la somn, de la realitate la vis, ai fost semiconștient și ai sesizat ceva mai intens și mai clar aceste mișcări ale corpului care însoțesc visul.