| cornelmarius a întrebat:

Ateii nu isi pot explica niciodata ce a fost inainte de big-bang pentru ca din start presupune alte repere unele absolute care nu pot fi masurate prin ceva relativ cand ne raportam la timp si spatiu si materie pentru ca stiinta prin acestea si fac orice masuratori asa ca nu au cum sa afle mai mult de atat ce a fost inainte pentru ca este clar ca totul este superior de ce se vede. Asa, cum sa ajunga dincolo de ce se vede prin ceva relativ? E mai simplu sau … sa creada ca totul s-a format din nimic cum afirma si ‘’mari’’ oameni de stiinta e ca si cum ai spune ca pe ei i-a creat un ‘’nimic’’, este mult mai simplu si logic sa nu mai vorbim rational ca la baza a tot ce se vede sta o CONSTIINTA, asa totul capata sens! Atunci va intreb eu pe voi cum puteti dovedi macar logic ca universul asta a aparut din absolut nimic si nu l-a declansat o constiinta? Cum? Nici ‘’nimicul’’ nu exista pentru ca daca l-ar demonstra nu ar mai fi nimic ci ceva si logic si absolute ca acel ceva tine de o constiinta absoluta!

31 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

De unde le scoti? Mai usor cu "adevarul", nu-l aresta... ca devii inconstient! Esti plin de limite si prejudecati(asta e problema ta). Dar, bineinteles, tu nu poti realiza asta...

| Inferno a răspuns:

Cine spune ateii cred in Big Bang, pentru a s putea pune problema "ce a fost inainte de big-bang.", problema care oricum nu exista in fizica?

| RAY a răspuns:

Ce legatura au ateii cu ce s-a intamplat inainte de big bang? cornele tu tot promovezi ceva care nu exista promovezi pentru ca isi satisface dorintele primare stiu ca e greu sa nu crezi in viata de dupa, ingersai, mos craciun dar nu ne pune pe noi sa credem in ce crezi tu, ateii nu cred, nu cred iuntelege o data ca noi nu credem NOI NU CREDEM IN NIMIC asa ca afirmatiile tale sunt mincinoase si inutile

| cornelmarius explică (pentru RAY):

Voi nu credeti in nimic? Ce este nimicul?

| RAY a răspuns (pentru cornelmarius):

Nimic e nimic cel putin eu nu cred in nimic in absolut nimic, n-am cunoscut ateii care sa creada in ceva inca ma refer la chesti care nu pot fi dovedite stiintific

| NOname a răspuns (pentru RAY):

Ray, nu (re)inventa definiţiile, te rog, şi nu generaliza, vorbeşte doar în numele tău.

"Noi, ateii, nu credem în nimic" este o afirmaţie cât se poate de stupidă şi nesimţită. Nu cred că vei găsi mulţi atei care ar subscrie sub ea. Abţine-te de la a spune prostii în numele tuturor, te rog. Mulţumesc.

| RAY a răspuns (pentru NOname):

Zi-mi si mie un ateu care crede in ceva fara dovezi stiintifice vreau sal cunosc

| RAY a răspuns (pentru NOname):

Eu am scris ca noi ateii nu credem in nimic care nu are o baza reala stintifica asta am scris

| NOname a răspuns (pentru RAY):

Ai scris "NOI NU CREDEM IN NIMIC", atât (şi nu e prima dată; ai făcut această greala de sute de ori în trecut). După aia ai încercat s-o mai dregi cumva, dar tot fără succes.

Sunt atei şi atei, fiecare crezând sau necrezând în ce vrea aia a lui. Singurul lucru pe care îl au absolut toţi în comun (în ceea ce priveşte ideile/mentalitatea) este lipsa credinţei în zei.
Nu le impune idei şi obligativităţi, că aşa vrei tu; şi nu inventa definiţiile, ele deja există.

| RAY a răspuns (pentru NOname):

RAY23TM a răspuns (pentru cornelmarius):
Nimic e nimic cel putin eu nu cred in nimic in absolut nimic, n-am cunoscut ateii care sa creada in ceva inca ma refer la chesti care nu pot fi dovedite stiintific

| RAY a răspuns (pentru NOname):

Noi, ateii, nu credem în nimic" este o afirmaţie cât se poate de stupidă şi nesimţită. Nu cred că vei găsi mulţi atei care ar subscrie sub ea. Abţine-te de la a spune prostii în numele tuturor, te rog. Mulţumesc.

serios facem pariu ca nu gasesti un ateu care sa creada 100 la suta in ceva? tu nu esti atee de ce afirmi, ateismul e lipsa credintei nu poti fi ateu si fara o gandire libera

| NOname a răspuns (pentru RAY):

...şi tu eşti cam prea greu de cap pentru a fi ateu, ei, şi ce?
Ţi-am zis, sunt atei şi atei. Nu toţi au "logica" ta, nu toţi simt şi gândesc ca tine, aşa că nu-i târî în discuţii, care nu-i privesc şi nu le fac cinste. Nu-i mânji cu ignoranţa ta şi orice ţi s-ar părea a fi "o gândire liberă" (tu numai liberă n-o ai...la cât e de încleştată în prejudecăţi şi idei puţine şi fixe).

| Mădă0611 a răspuns:

Si trebuie neaparat sa am raspunsul la intrebarea aia?

"Daaaaaaca un copil isi vede parintii in fiecare an punand cadouri sub brad, nu poate spune ca mos craciun nu exista daca nu stie perfect legenda lui si de unde au parintii cadourile? Tot vad, "stii cum a aparut viata?, nu, deci dumnezeu exista", apoi urmeaza santajul cu rastignirea." intrebare postata de mine pe aciulea.
Si apropo, nimicul oricum nu exista. Eu cred ca e mai simplu sa crezi ca un zeu a creat lumea in 6 zile, Soarele dupa ce a creat plantele.

| sublime89 a răspuns:

Tu mai stii si altceva in afara de obsesia asta a ta pentru "constiinta" creatoare? Vad ca tot dai in atei folosindu-te de nemaipomenita ta teorie. Bine ca ai descoperit tu ceea ce nu au reusit sa descopere oamenii de stiinta. Te-ai gandit sa-i anunti? Sa le spui despre marea ta descoperire. Am o intrebare. De ce nu scrie in biblie despre "constiinta" asta? De ce biblia e plina de aberatii? Despre subiectul asta nu ai chef sa vorbesti. Sau vii iar cu teoria ta ca in biblie nu scrie de fapt ceea ce scrie, ci scrie ceea ce nu scrie?

| cornelmarius explică (pentru sublime89):

Sublime ti-am mai explicat cum si de ce si inca destul de clar! Si ti-am spus ca nu oblig pe nimeni ce si cum sa imi impuna sau sa impun ceva cuiva cu forta! Logica este logica nu poti trece peste ea, daca ceva te depaseste sau altcineva are alta parere peste a ta nu trebuie sa te complexezi ci din contra gandeste-te bine! Eu intotdeauna am incercat sa ma raportez la tine la ce intrebi si spui ca doar nu sunt fanatic!happy

| sublime89 a răspuns (pentru cornelmarius):

Deci tu pe bazezi doar pe logica, nu pe dovezi? E bine. Si ce te face sa crezi ca logica umana se aplica atunci cand vine vorba de originea Universului? Tu nici nu-ti poti imagina cat suntem de limitati.

| cornelmarius explică (pentru sublime89):

Stiu sublime ca suntem limitati si am si spus in postare ca nu poti intelege niciodata prin reperele astea limitate si relative inclusiv si universul la cat de mare pare el este finit!

| sublime89 a răspuns (pentru cornelmarius):

Bun, dar in intrebare ai spus ca ateii nu-si pot explica ce a fost inainte de big bang, de parca crestinii sau altii isi pot explica. Asta e fals. Niciun om nu stie ce a stat la baza big bang-ului. Apoi daca crestinii ar sti mai bine decat ateii ce a fost inainte de big bang, presupun ca ar fi mai multi crestini care ar crede in teoria big bang. Stii ca foarte multi crestini nu cred in big bang, pentru ca nu scrie in biblie asa ceva. Majoritatea ateilor insa, cred in big bang.

| cornelmarius explică (pentru sublime89):

Hei uite si daca sunt adevarati crestini care explicat totul ce te faci? Cat despre asa zisi crestini de care supui tu sunt de fapt falsi si este problema lor daca cred sau nu in big-bang, pentru mine lucrurile sunt foarte clare aici si sunt de acord si cu evolutia pentru ca in acest paln, univers material lucrurile numai asa se putea desfasura numai evoluand este foarte logic!

| sublime89 a răspuns (pentru cornelmarius):

Crestinii nu prea pot explica nimic pentru ca nu sunt mari iubitori de stiinta, si asta nu e un secret. Credinta intr-un zeu nu merge prea bine cu explorarea si cautarea adevarului. Daca spui ca deja stii care e adevarul absolut, atunci ce mai cauti?
Bun, apreciez ca tu esti de acord cu big bang-ul, evolutia si varsta Universului, dar problema e ca nu te mai poti numi crestin in acest caz. Stii ca aceste lucruri nu se impaca prea bine cu ceea ce scrie in biblie, oricat de mult ar incerca unii sa caute asemanari. Tocmai de aceea, constiinta de care vorbesti tu in intrebare nu se poate confunda cu zeul crestin.

| cornelmarius explică (pentru sublime89):

Cum ti-am mai spus, asa zisi crestini sunt falsul de fapt care zac intr-o religie bagata pe gat de altii si nu ii mai scoti de acolo pentru ca fanatismul si frica este mare! E problema lor dar asta nu inseamna ca mai sunt si altii care au alta viziune! Vezi si tu singur ti-ai inchis orizontul de a mai vedea si altceva si singur ai cazut intr-o extrema legat de zeul crestin din cauza religiosilor dar nu ca si cand acesta ar fi adevraul din partea lor sau de partea lor, nicidecum!

| sublime89 a răspuns (pentru cornelmarius):

Dar cei care au scris biblia ce fel de crestini au fost? Falsi sau adevarati?
Eu nu am cazut in nicio extrema legat de zeul crestin, ci am constatat ca nu exista, dupa ce am analizat dovezile. De cand e rau sa te uiti la ce-ti arata dovezile? Pe mine nu ma influenteaza spusele unor crestini, ci doar dovezile din spatele teoriilor lor. Deocamdata n-am gasit niciuna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unele intrebari isi vor afla raspunsurile mai tarziu, eu nu afirm ca universul a fost creat din nimic, dar nici ca Dumnezeu l-ar fi creat...In orice caz un raspuns logic exista si intr-un final va fi descoperit happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ateii bat campii la fel de mult ca(lately chiar mai mult decat) religiosii. Nu am cum sa-ti raspund la intrebarile astea. Sunt la stadiul de teorii, nimeni nu a reusit niciodata sa treaca, prin calcule matematice, dincolo de limita lui Plank. Asta este. Se va reusi poate intr-o zi, sau poate ar trebui o alta abordare. As vrea sa avem oameni de stiinta capabili sa ne zica exact, din pacate nu sunt.

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci ai vrea sa stii tot, dar din pacate nu sunt oameni de stiinta care sa-ti spuna tie asta. Mare pacat. Si vad ca ateii au ajuns mai penibili decat crestinii acum. Cum mai exact?

| cornelmarius explică (pentru sublime89):

sublime ce mai faci? big grin

| 00Openminded00 a răspuns:

Hei! Eu sunt de alta parere... Nu sunt nici ateu dar nici nu pot spune ca sunt intru totul convinsa de faptul ca D-zeu este in toate sau ca legile lui universale sunt mereu corecte, dar iti voi da un exemplu pe care eu il consider suficient de convingator.
Cu sute de ani in urma oamenii considerau ca Soarele se invarte in jurul Pamantului si ca aceste doua corpuri ceresti sunt singure in univers. Erau siguri ca teoriile lor nu vor fi niciodata contrazise, dar au aparut oameni cu o minte deschisa, curiosi care le-au dovedit ca se inseala. Asa ca de ce sa nu ne punem in locul acelor oameni care au considerat ca lumea poate fi si alfel, ca totul poate fi prvit si dintr-o alta perspectiva?
Asa ca de ce sa nu te gandesti si tu ca poate ( intr-o mica masura, dar una existenta ) lumea a fost creata din nimic?

| Weed22 a răspuns:

De unde iti iei iarba?

| cornelmarius explică (pentru Weed22):

Iti trebuie iarba? Du-te pe izlaz si paste!winking

| Weed22 a răspuns (pentru cornelmarius):

Glumesc doar, nu cred ca vom stii vreodata raspunsurile la astfel de intrebari. Dar stiinta e mai rationala decat religia. Doar atat as putea spune...

| CacaoDeBranza a răspuns:

Fii ceva intre credincios si ateu, fii deist!
(asa oarecum ai raspuns la cateva intrebari happy )