| anonim_4396 a întrebat:

Biserica acceptă teoria Bing-Bang?

52 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Crezi că adevărul ţine de accepţiunea bisericii?

| RandyMarsh a răspuns:

Salut!
Cred ca accepta Big-Bang-ul, dar spun ca a fost creat de Dumnezeu.

| 0101131234 a răspuns (pentru NOname):

Nu neapărat.
Dar de ce mă întrebi asta?

| ErrorFound a răspuns:

Din moment ce biserica se contrazice cu Big-Bang-ul, crezi ca o accepta?
Biserica spune ca am aparut intr-o zi acum 6000 de ani.

| Sethu a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=q3MWRvLndzs
Nu cred ca accepta dar trage un ochi aici.

| Kalla a răspuns (pentru ErrorFound):

6 zile iar a 7-a zi S-a odihnit.

| ErrorFound a răspuns (pentru Kalla):

In prima a creat lumina, in a doua cerul si pamantul, in a treia planetele, in a patra, animalele, in a cincea "restul universului" si in a sasea pe noi. Stiu povestea. I-o spun sora-mii cand e trista. Incepe sa rada imediat.

| Kalla a răspuns (pentru ErrorFound):

Nu ar trebui sa fie amuzanta. straight face

NOname
| NOname a răspuns (pentru 0101131234):

Pentru că nu văd relevanţa părerii bisericii, în special în ceea ce priveşte ştiinţa.

| 0101131234 a răspuns (pentru ErrorFound):

Serios?
Astăzi am mers la biserică şi am întrebat un preot dacă această teorie e acceptată de biserică. Spre surprinderea mea a spus ca o acceptă în condiţiile în care îl are ca autor pe Dumnezeu.

"Din moment ce biserica se contrazice cu Big-Bang-ul"

Despre ce fel de contradicţie e vorba?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Kalla):

Da cum ar trebuie sa fie? adevarata?

| 0101131234 a răspuns (pentru NOname):

Eu ştiam că religia şi ştiinţa nu trebuie să se excludă reciproc.
Oare să mă înşel?

NOname
| NOname a răspuns (pentru 0101131234):

Întreabă oamenii de ştiinţă torturaţi şi arşi pe rug pentru "erezii" de către slujitorii bisericii.

Biblia are o mare problemă: realitatea în mare parte o contrazice, iar ştiinţa este bazată pe realitate.

- http://i.imgur.com/bt99Vo0.jpg
- http://i.imgur.com/PvsEPik.jpg
- http://i.imgur.com/chmeXPo.png
- http://i.imgur.com/GHS9wF1.png
- http://i.imgur.com/aMj0qQE.jpg
- http://i.imgur.com/EziR3wK.png
- http://i.imgur.com/ttB9PdC.png

| 0101131234 a răspuns (pentru NOname):

Ai dreptate : ştiinţa lămureşte multe din tainele lumii, dar iniţiativa ei este limitată pentru că se sprijină numai pe raţiune.

"Biblia are o mare problemă: realitatea în mare parte o contrazice"
Îmi poţi da nişte exemple mai concrete?

Mulţumesc pentru imagini.

| Inferno a răspuns:

Primo,teoria se numeste "Big Bang".
Secunod, Biserica Catolica, din cate stiu, a acceptat-o, prin intermediul Papei. Cat despre B.O.R., ei bine, B.O.R. este putin mai "de moda veche" in acest sens, si din cate stiu, o respinge.

| 0101131234 a răspuns (pentru Inferno):

Nici nu am observat cum am scris, dar după cum se vede cu toţii facem greşeli chiar şi tu (Secunod).

". Cat despre B.O.R., ei bine, B.O.R. este putin mai "de moda veche" in acest sens, si din cate stiu, o respinge."

Ciudat... Preotul cu care am discutat astăzi la biserică a fost de altă părere.
Mi-a spus că Biserica Ortodoxă accepta aceasta teorie atâta timp cât Dumnezeu este creatorul acestei explozii.

NOname
| NOname a răspuns (pentru 0101131234):

Biblia aproape în totalitate este compusă din astfel de exemple: Pământul (cu colţuri), Universul (o cupolă cu beculeţe) şi toate vietăţile (cine din lut, cine din coaste...) create în 6 zile acum vreo 6.000 de ani, şerpi vorbitori, potopuri globale, arce lui Noe... Găseşti nonsensuri cu nemiluita.

- http://youtu.be/6RT6rL2UroE
- http://youtu.be/iJqw-idOwUc
- http://youtu.be/oxsBVEoB0q8

| 0101131234 a răspuns (pentru NOname):

Mi se par ironice video-urile. big grin

| Inferno a răspuns (pentru 0101131234):

Tertio,Bing Bang este o marca de sonerie.
Bing Bang ST-3242

| Kalla a răspuns (pentru suntserios):

Cam asa ceva.

| Duucu a răspuns:

Poate doar biserica catolica

| ErrorFound a răspuns (pentru Kalla):

I se pare cea mai buna gluma. Cand aude si ca oamenii cred asa ceva, face crize de ras.

| ErrorFound a răspuns (pentru 0101131234):

Contradictia cu Biblia. Daca preotul face update-uri la credinta, eu n-am ce zice. Mereu vor face ceva ca sa va convinga.

| Kalla a răspuns (pentru ErrorFound):

sad

| sublime89 a răspuns:

O accepta, pentru ca n-au incotro. Vaticanul accepta si posibila existenta a extraterestrilor. Vor chiar sa-i converteasca la crestinism.

| NOBODY a răspuns:

Big-Bangul a creat Biserica. Deci, da.

NOname
| NOname a răspuns (pentru 0101131234):

Bine, şi mie apa mi se pare udă. : ))

| Radu284 a răspuns (pentru NOname):

Da, adevarul e ca nu au fost multi oameni sacrificati pe altarul stiintei, right?

| Johndoe2023 a răspuns (pentru sublime89):

Da! intr-adevar vaticanul a acceptat posibila existenta a extraterestrilor. si as vrea sa fiu de fata cand o sa boteze primul extraterestru laughing)

NOname
| NOname a răspuns (pentru Radu284):

Discutam despre (in)compatibilitatea între ideile ştiinţifice şi religioase, iar eu una, nu am auzit de vreo grupare ştiinţifică, care să vâneze religioşi/creştini, în speţă, pentru ideile lor. Dacă tu ai auzit, te rog să-mi dai nişte link-uri şi să mă luminezi.