| daana a întrebat:

Am si eu o problema. Imi cer scuze daca s-a mai pus aceasta intrebare, dar eu vreau un sfat personal. Stiu ca niciodata nu o sa se ajunga la o concluzie. Eu sunt atee si i-am spus mamei acest lucru. Nu numai ca i-am spus, dar i-am dat si argumente puternice. Am discutat mult timp. Ea a incercat sa ma convinga, dar eu am ras de ea. Acum nu mai stiu cum sa dau inapoi. S-a suparat foarte tare, a zis ca nu poate crede ca a crescut asa copii, a regretat ca nu m-a invatat cand eram copil despre Dumnezeu. Am dezamagit-o, din pacate, si imi pare rau. Nu poate intelege (sau nu vrea), argumentele pe care i le- am dat. A zis ca fara Dumnezeu ar fi moarta. Dar eu consider in proportie de 90% ca am dreptate, pentru ca am analizat dovezile, am citit, si sunt aproape convinsa ca nu exista nici o forta supranaturala. I-am zis ca daca un om de stiinta-geniu, imi zice ca exista Dumnezeu.eu cred. Ea crede cu tarie in biblie. Desi i-am spus ca e o carte de primitivi, care cere omului sa se umileasca in ultimul hal ( sunt multe citate care arata ca omul nu are nici o forta-nu trebuie sa se increada in fortele lui, nu poate sa ridice singur un fir de pai, etc.), ea nu crede. A zis ca sunt o pacatoasa, ca nu stie cum pot sa gandesc asa, ca sunt proasta, ca ii e mila de mine.Pe ea o ajuta cand se roaga, dar cred ca de fapt o ajuta subconstientul ei. Dar sincer mie imi este mila de ea pentru ca are niste iluzii, vise care nu se vor indepini niciodata. Crede ca va avea o viata vesnica, in paradis, pe pamant. (asta daca va fi buna, daca va face eforturi ). Am vrut sa-i deschid ochii, dar nu am reusit. Si imi pare rau. Pt ca e mama mea. Si traieste in minciuna. Ma doare acest lucru. Dedica foarte mult timp studiului biblic. Intrebarea e : cum sa fac sa ii treaca supararea? Cred ca nu am nici o sansa cu ea pentru ca e prea indoctrinata. E legata la ochi. Eu am citit si sunt aproape sigura ca nu exista Dumnezeul din bibile, pe care il iubeste ea atat. Cum Dumnezeu, daca e asa mare si puternic, si a creat Universul, poate fi gelos, orgolios, egoist etc?
Si ma doare ca ma dispretuieste, ca ma considera un om de nimic pentru ca nu cred in ceva ce nu am vazut niciodata. A zis ca daca eram in trecut trebuia sa fiu omorata cu pietre. Iubeste mai mult ceva ce nu vede, decat pe fata ei. E foarte trist. Ma descurajeaza ca o sa am o viata extrem de grea si ca nu o sa intru la nici o facultate. Imi pare extrem de rau ca am asa o mama.
Ce ma sfatuiti?

Răspuns Câştigător
| Georgiana21 a răspuns:

Te unde stii tu ca Dumnezeu e gelos, orgolios si egoist? Datorita Lui ai o familie; datorita Lui existi. Faptul ca uneori te simti singura, ca nu te ajuta nimeni nu dovedeste lipsa Lui din viata ta. Pentru ca va veni o judecata unde fiecare va plati pentru pacatele sale, important e sa te caiesti pentru ele si vei obtine iertarea Lui. E pacat, caci tu traiesti in minciuna, nu mama ta. Si daca nu exista Dumnezeu cum spui tu, atunci Iisus, fiul Sau al cui fiu e? Existenta Lui este dovedita; pacat caci tu te lasi influentata probabil de un anume tip de muzica sau de anturaj. Va veni o vreme cand iti va parea rau pentru lipsa ta de credinta.

33 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand aveam 15 ani eram ca tine, si credeam ca tine. dupa 30 de ani, si mult studiu biblic, si mult studiu al religiei si a altor culte si confesiuni si a multor descoperiri stiintifice, si filozofii ale oamenilor de-a lungul timpului, gandesc si cred la fel ca mama ta.si mi-e mila de tine. daca ai citit biblia si ai studiato bine, ceia ce ma indoiesc, nu poti spune ca mama ta traieste in minciuna, fiindca ai fi intalnit acolo la pavel si episto; ele lui cateva citate sau versete care sunt atat de bine explicate, despre cine este in adevar si cine este in minciuna incat ti-ar fi rusine tie insuti de ceia ce ai zis mamei tale. ce te sfatuiesc? nimic, fiindca nu am pe cine.nu esti un sol bun in care sa semene cineva samanta credintei.esti un sol arid.uscat.ai inima impietrita, fata de propria ta maicuta, care te-a nascut in dureri. cum o sa asculti sfatul unui alt incuiat la minte in ale credintei, care nici nu-l cunosti? nu m-ai vazut niciodata. dar macar, crezi ca exist si ti-am raspuns?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dat dovada de caracter mentinandu-ti cu tarie punctul de vedere. O sa-i treaca supararea mamei tale, in special cand isi va da seama ca e de datoria ei sa te intretina la facultate sau sa te ajute in viata...pana si animalele isi ajuta odraslele pana ce acestea se pun pe picioare. Oricum, faza cu pietrele tine de cultura si invataturile crestine. Nu a vorbit ea, ci indoctrinarea religioasa din ea.
Si un sfat: si eu sunt la facultate, si o duc foarte bine ca ateu; nu trebuie sa crezi in fiinte invizibile pentru a putea invata la o materie si pentru a avea succes. Asta o spun doar incompetentii. Sa stii ca am in serie adevarati indoctrinati, din aia care merg la biserica in fiecare saptamana, si asta nu ii face mai destepti... ii face chiar mai prosti, cu rezultate penibile la invatatura, pentru ca pierd timpul degeaba in loc sa-l foloseasca pentru a invata sau pentru a se relaxa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@criti202: chiar din Biblie reies atributele acelea.
Si ne poti spune si noua de ce boala grava ai suferit tu in '98 si de care te-ai vindecat miraculos, fara interventie medicala.

| 2PAC_5906 a răspuns:

Pai nu trebuia sa ii zici mame tale, trebuia sa o minti sa nu ii fi zis niciodata adevarul, uneori trebuie sa si mai minti